W połowie maja informowałem o nowym projekcie dwójki Janusz Wójcik – Paweł Rokita, w postaci marki TYTAN 3D. W ramach tego projektu produkowany i sprzedawany jest Goliat – w pełni metalowy extruder do drukarek 3D drukujących w technologii FDM oraz akcesoria do jego montażu. Tematem zainteresowało się kilka dużych serwisów internetowych poświęconych drukowi 3D na świecie z 3ders.org, 3DPrint.com i Fabbaloo na czele, a do TYTANA 3D zaczęły spływać zamówienia na extrudery z całego świata. Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie Goliatem Janusz z Pawłem postanowili spróbować swych sił na Indiegogo! Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w przyszłym tygodniu zostanie uruchomiona ich kampania.

Jeśli chodzi o polskie firmy z branży druku 3D na Indiegogo do tej pory swoich sił próbowali RapCraft (późniejszy CB Printer / Omni3D) i Idea Lab. Niestety każda z tych prób zakończyła się niepowodzeniem. Czy extruder Goliat przełamie tą złą passę? Ma teoretycznie ku temu jedyną w swoim rodzaju szansę. Przede wszystkim… to tylko extruder, nie drukarka 3D, co w ostatnim zalewie kampanii poświęconych tego typu urządzeniom może stanowić ciekawy wyróżnik. Po drugie, cena extrudera jest dość niska – wynosi tylko 49$, co może wzbudzić spore zainteresowanie projektem. W końcu po trzecie – z poziomu Indiegogo zamówienia mogą składać nie tylko pojedynczy użytkownicy, lecz również firmy produkujące drukarki 3D i jedno zamówienie może teoretycznie dotyczyć nawet kilkudziesięciu sztuk.

Goliat 02

Z drugiej jednak strony… to wciąż tylko extruder do drukarki 3D – dość niszowy i mało medialny produkt. Jak potoczą się losy projektu – czas pokaże, póki co postanowiłem przepytać o niego jednego z pomysłodawców projektu, Janusza Wójcika…

Dni Druku 3D III - podsumowanie 01

Paweł Rokita i Janusz Wójcik

Paweł Ślusarczyk: Janusz, skąd decyzja o rozpoczęciu kampanii na Indiegogo?

Janusz Wójcik: po zaprojektowaniu i wykonaniu kilku prototypów extrudera okazało się, że wyszedł bardzo dobry produkt. Po intensywnych testach podjęliśmy decyzję o jego produkcji. Została wykonana pierwsza seria, która dość szybko się rozeszła. Kilku naszych znajomych zaczęło pytać czy przypadkiem nie będziemy Goliata wystawiać na Kikstarterze lub Indiegogo? Uznaliśmy, że trzeba pójść za ciosem, jednak w myśl za tą decyzją powstało kilka wyzwań, którym trzeba było sprostać: strona internetowa ze sklepem, logo firmy a przede wszystkim opracowanie technologii produkcji, określenie mocy produkcyjnych oraz wybranie dostawców wszystkich podzespołów.

PŚ: Czy do tej pory mieliście okazję już sprzedawać extrudery zagranicę?

JW: Tak, sprzedaliśmy sporo sztuk do chyba wszystkich krajów w Europie oraz do USA, Indii, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii, Kanady i gdzieś do Afryki.

PŚ: Czy macie jakiś stałych odbiorców na extrudery?

JW: Mamy przyjemność wykonywać extrudery dla firmy 3D Printers. Ten extruder nieco się różni od standardowego, wspólnie z Arkiem Śpiewakiem projektowaliśmy go dla potrzeb HBota. Ponadto extrudery były zamontowane w DDDBocie. Krzysztof Bzdura wypowiada się bardzo pozytywnie na ich temat. Mam nadzieję, że to przełoży się na stałą współpracę.

Goliat DDDBot

PŚ: Jak wyglądają prace nad Fiberem i drukarką 3D do ceramiki?

JW: Fiber 3D jako prototyp jest konstrukcją zamkniętą. Mamy projekt Fibera 3D w wersji beta uwzględniający wszelkie poprawki jakie należy wykonać – nie ma ich dużo ale ze względu na prace związane z extruderem Goliat, oraz drukarką 3D do ceramiki prace zostały zawieszone. Nie podjęliśmy ostatecznej decyzji czy chcemy produkować drukarkę w technologii FFF?

Nasz wysiłek ostatnich miesięcy jest skierowany na drukarkę do ceramiki. Wspólnie z Pawłem Rokitą uznaliśmy, że będziemy pracować nad tym projektem. Jest to nowe wyzwanie, odmienne od technologii z filamentem. Paweł poświęca ogromną ilość czasu na kalibrację i próbne wydruki. Ja z kolei pracuję nad mechaniką extruderów. Mamy już klika rozwiązań, mamy opracowaną technologię przygotowania gliny, mamy sprawdzony przepis na masę samoutwardzalną. Im dłużej pracujemy z ceramiką tym większą radość nam przynoszą wydruki ze szlachetnego materiału. Wydruki są coraz lepsze. Nie ma wielu konstrukcji drukarek 3D do ceramiki na świecie, a zatem i literatury na ten temat. Do wielu rozwiązań należy dochodzić metodą prób i błędów. Drukarka 3D pracuje po kilkanaście godzin dziennie, jej konstrukcja i użyte materiały pozwalają na ciągłą eksploatację. Na Dniu Druku 3D w Kielcach drukarka 3D będzie drukować na oczach publiczności.

Delta do ceramiki

PŚ:  No właśnie, organizujecie kolejne Dni Druku 3D w Kielcach, budujecie drukarki 3D, rozpoczynacie kampanię na Indiegogo, a oprócz tego prowadzicie inne biznesy bądź prace – jak znajdujecie na to wszystko czas?

JW: Czas jest na wagę złota <śmiech> Ja mam wrażenie, że strasznie się wleczemy z tymi pracami. Chciałbym aby to szło szybciej. Budowanie urządzeń to wielka przyjemność, ale budowanie urządzeń, które chce się sprzedawać to także wielka odpowiedzialność. Trzeba być pewnym zastosowanych rozwiązań, które będą odpowiadały potrzebom Klienta. Dlatego tak wiele czasu trzeba poświęcić na testy i wsłuchanie się w głos użytkowników. Teraz naszedł okres urlopowy, który również wydłuży nasze prace. Sam wiesz jak to jest, również masz nienormowany czas pracy. <śmiech> Jest chyba jednak coś takiego, że im więcej ma się obowiązków tym więcej ma się wolnego czasu.

PŚ: Dziękuję za krótką rozmowę i życzę powodzenia w nadchodzącej kampanii!

JW: Dziękuję w imieniu swoim i Pawła!

Goliat 04

Tyle Janusz, ja od siebie jeszcze dodam, iż miałem dziś wgląd w szczegóły założeń kampanii oraz wybrane materiały promocyjne i zapowiada się to naprawdę interesująco. Jak tylko otrzymam informację o jej rozpoczęciu, poinformujemy wszystkich o tym ważnym wydarzeniu!

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

12 Comments

  1. Trzyma kciuki za powodzenie!

    1. 🙂 jest nam bardzo miło ale nie dziekuję, żeby nie zapeszać :))))

      1. magia na forum? eee to żart chyba

  2. Goliat to bardzo fajny extruderek. Mam jeden z pierwszych prototypów tego extrudera jaki mi przysłał Janusz i potwierdzam, że jakość wykonania jest na najwyższym poziomie. 3mam kciuki za kampanię !!!!!

  3. Trzymam kciuki i życzę powodzenia – niestety, jednocześnie zastanawiam się, na ile w ogóle sam ekstruder jest produktem nadającym się do crowdfundingu… Często dofinansowania zdobywają projekty, które nie cechuje wyjątkowa jakość czy zaawansowanie, tylko ładna obudowa, dobry filmik promocyjny i liczba słów w stylu ogólnodostępny, pierwszy na świecie, domowy itd (o czym z resztą bardzo często można tu przeczytać). Dofinansowania zdobywały nawet same rendery drukarek, bez żadnego zobowiązania wobec realności projektu. Jak w tym kontekście wypada dobry jakościowo i zaawansowany, ale dalej niszowy produkt (a raczej półprodukt do niszowego produktu), który w dodatku nie ma ładnej obudowany pasującej do iPhona na biureczku? Chyba, że specyfika kickstartera i indiegogo jest zdecydowanie inna i na tym drugim jest więcej firm, które starają się kupić dobre produkty po atrakcyjnych cenach (ale z tego co pamiętam, to niestety różnica w projektach na kickstarterze i indie była tylko taka, że na tym drugim rzadziej zdobywa się ustalony limit)…

    1. Na części dobrej jakości jest nisza – to mali producenci drukarek, którym ciężko jest znaleźć komponenty lepsze niż to, co oferuje eBay i Alibaba. Nawet, jeżeli kampania nie zakończy się powodzeniem może być świetną reklamą na świecie w tym segmencie.

    2. To o czym piszecie to są cenne i bardzo mądre uwagi, Wiekszość tych mogących pojawić się spraw analizowaliśmy. Niestety to jest tak jak napisał Paweł – to jest tylko extruder. Trudno bajerować klienta szybkini posówami, super dokładnym podawaniem filamentu itd. W metalowym extruderze wyżej napisane funkcje to podstawa. Produkt niszowy ale ważny. Trochę taki uniwersalny do różnych drukarek. Mam nadzieję, że zostanie ciepło przyjęty.

      1. Ja jestem zainteresowany bo chcę przejść na 1,75mm i potrzebuje nowy ekstruder, tylko pytanie czy jeśli wspomogę kampanie kupując 1szt to otrzymam go do września (powiedzmy z odbiorem na dniach druku) czy też będzie to trwało miesiącami?

        1. Koniec kampanii jest planowany na połwę września.

          Jeżeli zależy Ci na czasie zapraszam tutaj: http://www.tytan3d.com/pl/

          Tak przygotowalismy produkcję aby już we wrzesniu, zaraz po skończeniu kampanii rozesłać extrudery. Oczywiście nie bez znaczenia jast wiekość zamówienia. Chcielibyśmy się nie wyrobić we wrześniu 🙂

  4. kickstarter ma lepsze image, wolalbym tam.

    wlasciwie wszyscy szukaja podwojnych extruderow. wiekszosc nowych produkcji takie cos przewiduje. Dobrze by bylo byscie zamiescili o tym informacje.

    co do wydrukow w glinie to mam pytanie. czy jest szansa wydrukowania czegos za pieniadze? mam projekt i sprawdzam jak to dziala. prosty uklad. moge np. udostepnic projekt na open source copyleft itd. jesli projekt fajny to bedziecie mieli co pokazac, a ja bede mial satysfakcje z czajniczka, kubeczka czy kulki do zyrandola.

    1. Z Kickstartera mogą korzystać tylko firmy z wybranych krajów (USA, UK, Kanada, Australia, Holandia i coś jeszcze…) podczas gdy z Indiegogo wszyscy.

    2. Kickstarter nie obsługuje firm z między innnymi Polski.

      Przeslij projekt na maila a my Ci odpowiemy czy technicznie wydruk jest możliwy
      na tym etapie pracy nad drukarką.

Comments are closed.

You may also like

More in News