Już w najbliższy wtorek we Fraknfurcie w Niemczech odbędzie się pierwsza edycja targów formnext, na których zostanie zaprezentowanych szereg urządzeń i zaawansowanych systemów drukujących w technologiach przyrostowych. Jednym z najważniejszych wydarzeń targów będzie europejska premiera pierwszej drukarki 3D, drukującej w technologii SLS Ricoh, o której pisałem w tym tygodniu. Oprócz tego, odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć szereg innych ciekawych rzeczy prezentowanych przez największe firmy z branży profesjonalnego druku 3D. Nie zabraknie również polskich firm…

Targi formnext rozpoczynają się w najbliższy wtorek 17.11 i potrwają do piątku, tj. 20.11. Zaprezentuje się tam ponad 230-tu wystawców, w tym takie tuzy jak m.in.: 3D Systems, Stratasys, Materialise, EOS, TierTime, MakerBot, Arcam, EnvisionTEC, Formlabs, igus, Renishaw, Esun, SLM Solutions, Concept Laser, czy voxeljet. Pojawią się międzynarodowe koncerny, które dopiero wchodzą w branże druku 3D jak HP, Autodesk, Arburg, czy wspomniane Ricoh. Z polskich firm, na targach zaprezentują się: FabLab Kielce (który wystawia się tam wspólnie z Targami Kielce S.A.), Makergod, FCPK Bytów, Sinterit i Zortrax.

Wstęp na targi jest płatny (20€ za udział w jednym dniu targowym), ale możliwa jest darmowa, wcześniejsza rejestracja on-line pod tym adresem. Co będzie można obejrzeć na targach formnext? Oto 10 najciekawszych rzeczy wg ich organizatora – TCT:

Ricoh

Ricoh 3D printer

Na temat drukarki 3D od Ricoh pisaliśmy już w serwisie dwukrotnie. Urządzenie drukuje w technologii SLS i posiada bardzo duży obszar roboczy na poziomie 55 x 55 x 50 cm. Drukuje z takich materiałów jak PA11, PA12, PA6 i PP. Urządzenie o nazwie AM S5500P powstało przy udziale z firmą Aspect Inc.

Concept Laser

Concept Laser X line 2000R

Niemiecki producent profesjonalnych drukarek 3D drukujących z metalu zaprezentuje koncept „AM Factory of Tommorow” (fabryka wytwarzania przyrostowego jutra) w postaci inteligentnego środowiska przemysłowego składającego się z maszyn i procesów produkcyjnych o wysokim stopniu automatyzacji. Fabryka Jutra opiera się o decentralizację parków maszynowych, które będą rozsiane po różnych zakątkach świata, w dedykowanych i wąsko wyspecjalizowanych centrach produkcyjnych.

Realizer

Realizer SLM 50

Niemiecki producent maszyn drukujących z metalu – Realizer, zaprezentuje na targach zmodernizowane i odświeżone wersje swoich urządzeń: SLM 50, SLM 250 i SLM 300.

TRUMPF

Niemiecki producent laserów zatrudniający 10.000 pracowników zamierza zaprezentować swoją drukarkę 3D drukującą… również z metalu. Technologia o nazwie LMF (laser metal fusion) ma opierać się o ten sam proces druku 3D występujący w maszynach takich firm jak Concept Laser, EOS, 3D Systems czy SLM Solutions.

Renishaw

Renishaw

Brytyjska firma inżynieryjna zaprezentuje EVO Project – drukarkę 3D drukującą z metalu, stworzoną na potrzeby produkcji przemysłowej.

Arburg

Arburg – największy na świecie producent maszyn do wtrysku przedstawi dwie drukarki 3D Freeformer drukujące w technologii FDM z granulatu. Na temat tych drukarek 3D pisaliśmy już w serwisie wielokrotnie.

Additive Industries

MetalFAB1

Kolejną maszyną drukującą z metalu będzie MetalFAB1 holendersiej firmy Additive Industries. Prace nad maszyną rozpoczęły się w 2012 roku, lecz dopiero podczas targów formnext zostanie po raz pierwszy zaprezentowany ich efekt końcowy.

Stratasys

Stratasys raczej nie zaprezentuje żadnych nowości, pokaże jednak pełną „potęgę” swojej firmy. Stratasys wynajął na targach największą powierzchnię w historii udziału firmy we wszystkich targach na jakich się pojawiła w historii, tworząc Wioskę Stratasysa (The Stratasys Village). Pojawią się w niej wszystkie marki firmy – Stratasys Direct Manufacturing, Stratasys Strategic Consulting, Objet, MakerBot i Solidscape.

3D Systems

3D Systems

W ślady Stratasysa podążyło również 3D Systems, które chociaż nie wykupiło aż tak pokaźnej powierzchni targowej również przywiezie do Frankfurtu pełny asortyment swoich technologii i maszyn. Firma skupi się na prezentacji zintegrowanego środowiska produkcyjnego, dzięki czemu posiadacze drukarek 3D drukujących w różnych technologiach mogą korzystać z tych samych narzędzi.

German RepRap

German RepRap X350pro

Niemiecki producent niskobudżetowych drukarek 3D kontynuuje swój marsz w kierunku bardziej profesjonalnych rozwiązań dla przemysłu. Podczas formnext firma przedstawi najnowszą drukarkę 3D, wyposażoną w dwie głowice drukujące – X350PRO. Urządzenie posiada obszar roboczy na poziomie 35 x 25 x 21 cm. Jest to zmodyfikowana i odświeżona wersja X350, które zadebiutowało na rynku w pierwszej połowie tego roku.

Źródło: www.tctmagazine.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News