W zeszłym tygodniu informowaliśmy, że Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych przekazał Ukrainie siedem drukarek 3D do metalu australijskiej firmy SPEE3D oraz sfinansuje szkolenia dla żołnierzy i inżynierów w zakresie wykorzystania tej technologii na polu walki. Przekazane urządzenia oraz nabyte umiejętności mają pozwolić ukraińskim żołnierzom szybko wyprodukować krytyczne części do sprzętu wojskowego. Dziś mamy okazję podzielić się kolejną wiadomością – oficjalnym partnerstwem SPEE3D i 3D Phoenix w Polsce. 3D Phoenix będzie pośredniczyć w sprzedaży SPEE3D na rynku korporacyjnym, przemysłowym i uniwersyteckim. Firma jest wiodącym dystrybutorem przemysłowych drukarek 3D, z szeroką gamą urządzeń takich marek jak Nexa3D, Markforged, SprintRay i Sinterit – a teraz także SPEE3D.

W połowie 2017 roku australijska firma SPEE3D opracowała oryginalną technikę addytywną o nazwie Supersonic Deposition. Polega ona na procesie zwanym cold spraying, czyli nanoszeniu proszku metalu na stół roboczy z gigantyczną prędkością – nawet trzykrotnie większą od prędkości dźwięku. Cząsteczki proszku łączą się ze sobą pod wpływem energii kinetycznej powstałej w wyniku zderzenia ze sobą i warstwa po warstwie tworzą trójwymiarową formę. Stół roboczy, na którym układany jest metal, osadzony jest na ramieniu robota poruszającym się w sześciu osiach. Taki zakres ruchu pozwala na wykonanie detalu bez konieczności stosowania konstrukcji wsporczych dla elementów nachylonych pod kątem większym niż 45°.

Jak sama nazwa wskazuje, cold spraying to proces, w którym nie mamy do czynienia z wysokimi temperaturami. Dzięki temu w metodzie SPEE3D można stosować stopy metali niedostępne przy tradycyjnym selektywnym topieniu proszków wiązką lasera. Szczególnie popularnymi materiałami są miedź i stopy miedzi. Ponadto charakter produkcji pozwala na mieszanie różnych rodzajów proszków lub stosowanie ich naprzemiennie. Proces produkcyjny SPEE3D ogranicza problemy z jakością materiału spowodowane procesami termicznymi i procesami w stanie innym niż stały, jak wtrącenia i defekty chłodzenia.

W październiku 2022 r. firma zaprezentowała swoją najnowszą maszynę XSPEE3D – kontenerową i mobilną drukarkę 3D. Maszyna zapewnia wszystkie funkcje niezbędne do rozpoczęcia drukowania 3D części z dowolnego miejsca, w czasie kilku minut. XSPEE3D został zaprojektowany w oparciu o szeroko zakrojone badania terenowe i współpracę z Armią Australijską. XSPEE3D jest osadzony w standardowym kontenerze. Drukarka 3D jest łatwa w użyciu i wdrażaniu, wymagając jedynie podłączenia do zasilania elektrycznego. Gdy jest pod napięciem, produkcja części może rozpocząć się praktycznie natychmiast. Jest to najbardziej optymalne rozwiązanie dostępne na rynku, które sprawdza się w pracy w trudnych warunkach – w tym na polu walki.

SPEE3D oficjalnie w Polsce

SPEE3D od chwili założenia 6 lat temu realizuje model sprzedaży bezpośredniej do klienta. Współpraca z 3D Phoenix otwiera przed polskimi producentami nową drogę do wykorzystania tej technologii. Firma 3D Phoenix, która od blisko 10 lat specjalizuje się w dostawach wysokowydajnych, przemysłowych drukarek 3D w Polsce, będzie teraz reprezentować australijskiego producenta w Polsce, skupiając się na klientach przemysłowych, korporacyjnych i badawczych.

„Uderzyła mnie energia i entuzjazm firmy 3D Phoenix dla wytwarzania przyrostowego w Polsce i nie mogę się doczekać współpracy teraz i w przyszłości” – powiedział David McNeill, dyrektor ds. programów korporacyjnych (EMEA) w SPEE3D.

„Rozwiązania SPEE3D otwierają zupełnie nowy rozdział w wytwarzaniu przyrostowym z metali. Współczesne metody przemysłowe często opierają się na spieku proszków metalicznych, gdzie druk 3D jest tylko jednym z etapów procesu. Technologia Cold Spray stosowana przez SPEE3D pozwala tworzyć w bardzo krótkim czasie wytrzymałe wyroby o pełnej gęstości, bez dodatkowego czasochłonnego wytrawiania czy wypiekania. Uważam, że SPEE3D nie tylko przyspieszy rozwój sektora obronnego, ale stanie się też cennym narzędziem dla instytucji badawczych oraz przedsiębiorstw, które dostrzegają potencjał w druku 3D metalowych elementów o imponujących rozmiarach 1000x700mm, ważących nawet do 40 kg, i to w godziny, a nie dni!” – powiedział Rafał Pancewicz, Business Development Director w 3D Phoenix.

Oficjalnym partnerem SPEE3D w Polsce jest 3D Phoenix.

Zdjęcia: www.spee3d.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)
Źródło: www.3dprintingcenter.net

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like