W zeszłym roku 3D Systems wchłonęło niezliczoną ilość mniejszych i większych firm, poszerzając swoje małe imperium o coraz to nowsze nisze w mniejszym lub większym stopniu związane z drukiem 3D. Czy to w postaci skromnego, dwuosobowego studia tworzącego wydruki z cukru, czy niewiele większej firmy specjalizującej się w wydrukach z ceramiki – 3D Systems konsekwentnie przejmowała każdy wyróżniający się biznes. Ten zakup jest nieco bardziej zaskakujący, ponieważ dotyczy firmy o dość ugruntowanej pozycji – choć działającej również w stosunkowo niszowej branży. A chodzi o prototypowanie i produkcję figurek do filmów…

Gentle Giant Studios to czołowa firma działająca w branży modelarskiej i rozrywkowej, specjalizująca się w tworzeniu profesjonalnych prototypów postaci do filmów czy seriali telewizyjnych. Modele są tworzone zarówno w tradycyjny sposób jak i z wykorzystaniem druku 3D. Firma jest również pionierem jeśli chodzi o skanowanie 3D modeli figurek filmowych. Założona przez Karla Mayera, Gentle Giant Studios zaczynało swoją działalność m.in. od produkcji figurek tortowych. To zmieniło się w 1997 roku, gdy Mayer zakupił do firmy pierwszy skaner 3D i drukarkę 3D stając się z jednej strony główną pracownią prototypową dla branży filmowej – a wkrótce też dla producentów gier, jak również pierwszą biblioteką cyfrową zeskanowanych modeli najprzeróżniejszych figurek z filmów.

Do tej pory Gentle Giant Studios brało udział w tworzeniu modeli do takich filmów jak Harry Potter, King Kong, Gwiezdne Wojny, Superman (nowa wersja w postaci „Man of Steel„), serial The Walking Dead oraz serię filmów z Uniwersum Marvela.

3D Systems wchłaniając firmę, ma zamiar przejąć jej technologię, bibliotekę modeli jak również umowy licencyjne na możliwość wykorzystywania wizerunku niezliczonej ilości postaci filmowych. Całość będzie prędzej czy później zintegrowana ze środowiskiem Cubify, które umożliwia już druk 3D personalizowanych figurek ze Star Treka, Gwiezdnych Wojen czy… koszykarzy NBA. Należy się więc teraz tylko spodziewać prawdziwego zalewu ofert druku 3D spersonalizowanych wersji Hulka, Thora, Hana Solo, Harry`ego Pottera, czy czegokolwiek co znalazło się w bibliotece Gentle Giant Studios a 3D Systems przejęło do tego prawa.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News