News

HP otrzymuje od rządu Hiszpanii 21,25 mln € na rozwój technologii druku 3D

The rich get richer, that’s the law of the land” (bogaty staje się bogatszy, takie jest prawo ziemi) – właśnie to powiedzenie wygłoszone przez Dave`a Mossa granego w filmie Glengarry Glenn Ross przez Eda Harrisa przyszło mi na myśl, gdy po raz pierwszy zobaczyłem informację, że Hawlett Packard otrzymał wsparcie od rządu hiszpańskiego w wysokości 21,25 mln € na rozwój technologii druku 3D. Chociaż póki co nie zobaczyliśmy prezentowanej niedawno pierwszej drukarki 3D od HP w akcji i nie wciąż nie bardzo wiadomo na czym ma polegać rewolucyjna technologia Multijet Fusion, Hiszpanie zdecydowali się zainwestować w ciemno licząc na to, że w przyszłości staną się jednym z kluczowych ośrodków badawczych nad drukiem 3D na świecie.

Inwestycja ma polegać na wsparciu finansowym tworzonego w Barcelonie działu R&D, który ma być dedykowany wyłącznie do prac nad technologią druku 3D. Meg Whitman – CEO HP, ogłosiła w kwietniu tego roku, iż zamierza uruchomić tego typu centrum badawcze właśnie w Hiszpanii oraz że zamierza wydac na ten cel 50 mln €. Z tej kwoty 5,3 mln € zostanie przekazane bezpośrednio przez rząd Hiszpaii jako wkład własny w inwestycję, podczas gdy 15,9 mln € zostanie przekazane w formie pożyczki przez hiszpańskie ministerstwo przemysłu. Dzięki temu projektowi, Hiszpania z miejsca dość mocno wyróżni się na europejskiej mapie druku 3D, gdyż do tej pory jedynym w miarę rozpoznawalnym produktem z tamtego rejonu był Foodini autorstwa Natural Machines, drukarka 3D drukująca z żywności.

Z jednej strony wypada tylko pogratulować Hiszpanom tego projektu, z drugiej na pewno trochę szkoda, iż po raz kolejny ominęło to nas. Tak czy inaczej widać, że HP traktuje temat druku 3D poważnie, choć dziwić może trochę to, że na budowę całego centrum badawczego decyduje się dopiero po oficjalnym ogłoszeniu wejścia w branżę druku 3D i prezentacji maszyny i technologii? Minie minimum rok, zanim centrum zostanie wybudowane i uruchomione, a do tego czasu maszyna ma już drukować i być szykowana do seryjnej produkcji. Chyba, że w nowo powstającym centrum ma być projektowane jeszcze coś innego?

Źródło: www.3dprinting.com
Grafika: [1]

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News