ASTM International – organizacja pracująca nad rozwojem i integracją standardów w celu poprawy zdrowia i bezpieczeństwa, opublikowała dwie nowe normy dotyczące wytwarzania przyrostowego we współpracy ze swoim komitetem ds. technologii druku 3D (F42). Oczekuje się, że te dwa nowe standardy będą miały znaczący wpływ na przyjęcie i rozwój technologii AM, szczególnie w przemyśle lotniczym. Ponadto oba standardy są zgodne z celem nr 9 Organizacji Narodów Zjednoczonych w zakresie zrównoważonego rozwoju, który koncentruje się na odpornej infrastrukturze, zrównoważonej industrializacji i innowacjach.

Pierwsza norma (F3571) zawiera wytyczne dotyczące kontroli i oceny jakości surowca w postaci proszku metalicznego. Norma ma na celu pomóc producentom zmierzyć jakość ich surowca, w tym ilość cząstek proszku o nieregularnych kształtach, które mogą mieć wpływ na płynność i właściwości mechaniczne gotowego produktu.

Druga norma (F3572) zawiera schemat klasyfikacji części lotniczych produkowanych metodą druku 3D. Ten system klasyfikacji może służyć jako spójna miara ryzyka dla tych części, umożliwiając spójne procesy kontroli, testowania i kwalifikacji.

„Ważne jest, aby zrozumieć ryzyko związane z używaniem druku 3D poprzez zrozumienie konsekwencji awarii, w tym utraty zamierzonej funkcji”, powiedział Chul Park, członek ASTM International i wiceprzewodniczący F42. „Informacje te mogą być korzystne przy ustalaniu spójnych procesów w odniesieniu do określonej skali ryzyka”.

Publikacja nowych standardów przez ASTM International pokazuje zaangażowanie organizacji w promowanie odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z technologii druku 3D. Normy zapewniają spójne ramy dla kontroli jakości i oceny ryzyka materiałów wsadowych w postaci proszku metalicznego i części lotniczych i prawdopodobnie będą służyć jako katalizator dalszego rozwoju i wdrażania technologii przyrostowych w różnych gałęziach przemysłu.

Źródło: www.astm.org

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in News