Sprint to dyscyplina, w której tysięczne sekundy decydują o zwycięstwie. Z tego powodu sportowcy szukają rozwiązań, które doprowadzą ich jak najszybciej na linię mety. Jednym z najnowszych trendów są super lekkie buty z kolcami w podeszwie. Pozwalają one biegaczom na większą kontrolę i lepsze utrzymanie równowagi. A jak na wyniki olimpijczyków może wpłynąć połączenie druku 3D z technologią firmy Nike?

Allyson Felix, amerykańska złota medalistka Igrzysk Olimpijskich w sprincie na dystansie 200 metrów (Londyn 2012) marzy o kolejnym sukcesie. By pomóc szczęściu, zgłosiła się do Nike. Projektanci zgodzili się wykonać buty dla sprinterki w oparciu o technologię druku 3D. Czy faktycznie pomogą jej one w walce o olimpijskie złoto w Rio?

Buty składają się z dwóch części, a każda z nich wykonana jest w innej technologii. Górna została wykonana przy użyciu rozwiązania Nike’s Flyknit, które opracowały firmy Nike i Felix. Polega ono na redukcji masy standardowych butów do biegania o połowę, co jest możliwe dzięki usunięciu niepotrzebnych (zdaniem producenta) dodatków.  Podeszwa wyposażona w kolce jest wydrukowana w 3D, przy użyciu konwencjonalnych metod szybkiego prototypowania – na drukarkach SLS.

Pierwsze przymiarki zaczęły się już w maju 2014. Technologia SLS pozwoliła na szybką weryfikację niedociągnięć modeli oraz na dopasowanie ich do wytycznych firmy Felix, związanych z elastycznością i sztywnością butów. Podeszwa gwarantuje idealną przyczepność do podłoża i pozwala rozwinąć większą prędkości na zakrętach.

O tym jak Allyson Felix poradzi sobie  Rio, dowiemy się już w sierpniu. Warto pamiętać o tym, że druk 3D zagości również na tegorocznych Igrzyskach Paraolimpijskich.

Source: Fabbaloo 

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

    1 Comment

    1. „Jednym z najnowszych trendów są super lekkie buty z kolcami w podeszwie”. Przecież w kolcach biega się od lat 30′ XX wieku faktycznie najnowsze trendy -.-

    Comments are closed.

    You may also like

    More in News