Chińskie Creality w ciągu pięciu ostatnich lat stało się jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych marek w segmencie amatorskiego i desktopowego druku 3D na świecie. Jej flagowy model – Ender 3 jest jedną z najpopularniejszych, konsumenckich drukarek 3D w historii, a oferta firmy jest chyba najszersza i najbardziej zróżnicowana względem innych firm na rynku. W tym roku Creality świętuje swoje dziewiąte urodziny i postanowiło uczcić to premierą trzech nowych modeli drukarek 3D i szeregu akcesoriów. Wśród nich najważniejszą jest K1 – odpowiedź firmy na superszybkie Bambu Lab i Prusa MK4.

K1 na pierwszy rzut oka wygląda bardzo podobnie do Bambu Lab X1 Carbon lub Voron. Jest oparta o kinematykę CoreXY, gdzie stół porusza się na dół w osi Z, a głowica drukująca w osiach XY. To rozwiązanie jest bardzo stabilne i umożliwia druk 3D z bardzo dużą prędkością. Creality twierdzi, że nowe modele – K1 i K1 Max mogą drukować z prędkością aż do 600 milimetrów na sekundę – to około 12 razy szybciej niż Ender 3, który drukuje z prędkością około 50 mm/s.

K1 posiada obszar roboczy na poziomie 220 x 220 x 250 mm, podczas gdy K1 Max posiada 300 x 300 x 300 mm oraz kilka dodatkowych, zaawansowanych funkcji jak czujnik do poprawiania nakładania pierwszej warstwy oraz aparat połączony z modułem AI, który – jak twierdzi Creality, może wykryć błędy w druku 3D podczas pracy. Te funkcje są również dostępne w K1 jako opcjonalne dodatki.

Dane z Creality Lab wskazują, że seria K1 osiąga maksymalną prędkość 600 mm/s w zaledwie 0,03 sekundy przy przyspieszeniu 20.000 mm/s 2, a wydruk popularnego modelu testowego 3DBenchy trwa zaledwie 13 minut. K1 jest wyposażony w nową generację systemu operacyjnego Creality, który działa na 2-rdzeniowym procesorze 1,2 GHz, zapewniając dużą moc obliczeniową do szybkiego druku 3D. Dzięki połączeniu sieciowemu drukarkami 3D K1 można sterować lub monitorować zdalnie z oprogramowania Creality Print lub Creality Cloud. Seria K1 wykorzystuje Creality Print 4.3, nową generację autorskiego oprogramowania do przygotowywania modeli 3D do druku, które optymalizuje ruch dyszy i dodaje więcej algorytmów w celu zwiększenia wydajności pracy drukarki 3D.

Do poziomowania stołu roboczego, wykorzystywane jest podwójne, automatyczne poziomowanie. Jednym z nich jest poziomowanie za pomocą szeregu czujników naprężeń. Innym sposobem jest niwelacja za pomocą 1μm AI LiDAR, nowego typu bezkontaktowej metody pomiaru, która szybko skanuje powierzchnię konstrukcyjną za pomocą wiązki laserowej, tworząc wirtualną powierzchnię miliona punktów. Każda z dwóch metod zapewnia zdaniem Creality dobre poziomowanie, a po ich połączeniu jest całkowicie niezawodne.

K1 Max posiada również kamerę AI w komorze drukowania, umożliwiającą monitorowanie procesu druku 3D w czasie rzeczywistym z rozdzielczością 1080p. Dla użytkowników K1 kamerę AI i AI LiDAR można kupić osobno. Zarówno K1, jak i K1 Max wykorzystują czujniki G, aby rozwiązać problem rezonansu i wyeliminować artefakty na powierzchni modelu wywołane wysoką prędkością pracy.

K1 i K1 Max są dostępne w przedsprzedaży w oficjalnych sklepach Creality i kosztują odpowiednio: 599 USD i 999 USD.

K1 to najbardziej spektakularna z nowości, ale nie jedyna zaprezentowana przez Creality. Firma wprowadziła do oferty HALOT-MAGE – jedną z najszybszych drukarek 3D do żywicy na rynku. Dzięki prędkości druku 3D na poziomie do 170 mm/s jest od trzech do pięciu razy szybszy niż inne drukarki 3D tego typu przy zachowaniu doskonałej jakości. Seria HALOT-MAGE obejmuje HALOT-MAGE i HALOT-MAGE PRO. HALOT-MAGE PRO posiada nowy system ruchu w osi Z, dzięki któremu platforma robocza może być równomiernie podnoszona i opuszczana w zaledwie 1,2 sekundy przed wydrukowaniem kolejnej warstwy.

Z punktu widzenia oprogramowania opracowany algorytm silnika pozwala na osiągnięcie prędkości 100 mm/s. Najnowsza wersja oprogramowania HALOT BOX generuje również solidne podpory do modeli. Urządzenie zawiera również duży 10,3-calowy ekran LCD 8K, który zapewnia lepszą jakość druku 3D. Najnowsza technologia żywic Creality – Integral Light Source 3.0 gwarantuje stałą jakość niezależnie od tego, gdzie wydruk jest umieszczony na platformie roboczej. Użytkownicy mogą obsługiwać drukarkę 3D zdalnie przez Wi-Fi lub kabel RJ45 i korzystać z inteligentnych funkcji, takich jak automatyczne napełnianie żywicą, inteligentny oczyszczacz powietrza i wymienny filtr z węglem aktywnym.

Ceny drukarek 3D to 329 USD za model HALOT-MAGE i 599 USD za HALOT-MAGE PRO.

Kolejna nowość to Sermoon D3 Pro – nowa wersja przemysłowej drukarki Sermoon D3 FDM, wprowadzonej na rynek w zeszłym roku. Charakteryzuje się prędkością druku do 300 mm/s i kompatybilnością z różnymi materiałami. Sermoon D3 Pro wykorzystuje system dwóch głowic drukujących i obsługuje ponad 20 rodzajów materiałów.

Aktywna funkcja ogrzewania Sermoon D3 Pro poprawia jakość druku 3D, a konstrukcja komory o stałej temperaturze skutecznie eliminuje wewnętrzne wypaczanie modelu. Wykorzystuje również inteligentny automatyczny system poziomowania. Creality nawiązało współpracę z BASF Forward AM, aby umożliwić pracę z filamentami opartymi na metalu, wykorzystując materiały produkowane przez BASF oraz globalną sieć firm świadczących usługi spiekania.

Oprócz nowych drukarek 3D, Creality pokazało kilka innych urządzeń. Creality Falcon2 40W to nowy grawer laserowy, wyposażony w dynamiczną regulację rozmiaru plamki lasera, która automatycznie dostosowuje ją do wymagań grawerowania i cięcia. Może ciąć drewniane deski o grubości 20 mm i stal nierdzewną o grubości 0,15 mm w jednym przejściu z prędkością do 25000 mm/min. Obsługuje również grawerowanie w kolorze i wspomaganie powietrzem.

CR-Scan Ferret to skaner 3D wyposażony w wydajny układ ASIC, pełnokolorową kamerę i oświetlenie strukturalne. Podstawa ręczna skanera 3D Ferret umożliwia pracę zarówno w trybie ręcznym jak i obrotowym.

Nebula Pad to inteligentny, interaktywny terminal typu „wszystko w jednym”, umożliwiający szybszy druk 3D w wyższej jakości. W połączeniu z AI LiDAR pozwala na automatyczne poziomowanie stołu roboczego, wykrywanie pierwszej warstwy i monitorowanie przepływu filamentu, znacznie poprawiając jakość druku 3D i wskaźnik udanych zadań.

Creality zaprezentowało serię kompleksowych rozwiązań w zakresie produkcji obuwia z drukiem 3D w technologii FDM 3D. Firma opracowała profesjonalny ekstruder „Sprite” do pracy z miękkimi i elastycznymi materiałami.

Źródło: www.creality.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like