Jedną z najbardziej pożądanych rzeczy w druku 3D, które są bardzo trudne do osiągnięcia, jest pełna transparentność wydruków 3D. Jest to możliwe do osiągnięcia wyłącznie w technologiach druku 3D z żywic światłoutwardzalnych, jednakże i tu musimy się liczyć z wieloma kompromisami natury jakościowej. Wydruki 3D tego typu są często "przezierne" i daleko im do oczekiwanej "przezroczystości". Dodatkowo, żywice mają tendencję do żółknięcia pod wpływem ekspozycji na naturalne promieniowanie UV. Teraz Stratasys zapowiada rozwiązanie tego problemu...

Nowo wprowadzone na rynek urządzenie do post-processingu - Stratasys ProBleacher, jest fotowybielaczem pozwalającym użytkownikom drukarek 3D drukujących części w technologii PolyJet na osiąganie przez nie pełnej przezroczystości. Aby zapewnić optymalne wyniki fotowybielania, urządzenie zostało wyposażone w elementy sterujące na ekranie dotykowym, które ułatwiają obsługę i zapewniają użytkownikom możliwość osiągnięcia maksymalnej przezroczystości oraz usunięcia zażółcenia.

ProBleacher pozwala na sterowanie długością fali i natężenia światła UV, a także sterowanie czasem i temperaturą. Niestety urządzenie jest kompatybilne wyłącznie z wydrukami z materiałów VeroClear, VeroUltra Clear i VeroUltra ClearS, jakie są stosowane w technologii PolyJet firmy Stratasys. Oczywiście istnieje realna szansa na skuteczne fotowybielanie wydruków 3D wykonanych z innych materiałów i innych technologii druku 3D z żywic światłoutwardzalnych, jednakże producent nie daje na to żadnych gwarancji.

https://www.youtube.com/watch?v=CUFHebOr9Ec

Źródło: www.stratasys.com

Ekologiczne rozwiązania dla luksusowych wnętrz

COLORISED to dostawca ekskluzywnych produktów i rozwiązań dla wykończenia wnętrz. W ofercie znajdują się ekologiczne, naturalne oraz ręcznie wytwarzane produkty, które łączą zrównoważony rozwój z wysoką jakością. Wszystkie oferowane produkty są oparte o drewno, tkaniny oraz biotworzywa – biodegradowalne lub kompostowalne.

Poznaj nasze produkty: ECO Lampy, tkaniny napinane, luksusowe meble, ekskluzywne lustra oraz ręcznie produkowane drzwi i schody.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like