Druk 3D zrewolucjonizował przemysł, zmieniając podejście firm do produkcji. Dziś pytanie brzmi nie „czy inwestować w druk 3D w fabryce?”, ale „jaką technologię wybrać?”. Jeśli szukasz niezawodnej technologii druku 3D, w Twojej działalności nie ma miejsca na najdrobniejsze błędy, a od jakości wydrukowanych 3D części zależy sprawność kosztownych maszyn lub ciągłość procesów produkcyjnych, powinieneś poznać Markforged.

Oto 3 powody dlaczego…

Drukuj precyzyjne precyzyjne części i chroń informacje swojej firmy

Na pierwszy rzut oka nic wyjątkowego – w końcu główną zaletą wykorzystania drukarek 3D w przemyśle jest to, że z ich pomocą możesz stworzyć części, jakich Ci brakuje. Nie wszystkie jednak sprawdzą się w intensywnym eksploatowaniu na potrzeby przemysłu. Trzy serie drukarek Markforged – do druku 3D metalu, przemysłowego druku 3D kompozytów, oraz desktopowe do druku 3D kompozytów charakteryzują się możliwością długiej, ciągłej pracy i niskim wskaźnikiem awaryjności. Urządzenia są wyposażone w czujniki do monitorowania stanu maszyny, dzięki czemu mogą pracować bez nadzoru.

Klienci raportują, że powodzeniem kończy się 199 na 200 wydruków (99,5% skuteczności). Wszystkie wytwarzają precyzyjne, powtarzalne i niezawodne części nawet dla tak wymagających branż, jak przemysł zbrojeniowy czy lotniczy. Dzięki dedykowanemu oprogramowaniu Eiger drukiem 3D można zarządzać z dowolnego miejsca – podczas delegacji na drugim końcu Europy, czy w drodze do pracy, z tylnej kanapy Ubera. Mimo, że Eiger jest tak łatwy w użyciu i dostępny z poziomu przeglądarki, posiada solidne procesy uwierzytelniania i zarządzania użytkownikami na poziomie korporacyjnym, a cała platforma marki – Digital Forge – jako jedyna na świecie uzyskała certyfikację ISO/IEC:27001 dla bezpieczeństwa informacji oraz certyfikację ISO:9001 potwierdzającą skuteczne zarządzanie jakością w dostarczaniu drukarek 3D.

Wpadnij do 3D Phoenix na kawę i poznaj Markforged na żywo. Pokaż swoją aplikację i odbierz darmowy benchmark!

ZAPISZ SIĘ NA WYDARZENIE

Korzystaj z niezawodnych materiałów do druku 3D

O jakości i wytrzymałości materiałów do druku 3D Markforged może świadczyć eksperyment na flagowym materiale Onyx™, przeprowadzony przez Sidus Space – firmę zajmującą się usługami satelitarnymi dla przemysłu lotniczego i obronnego, skoncentrowanej na produkcji urządzeń o znaczeniu krytycznym. Części wydrukowane 3D z tego najbardziej popularnego materiału Markforged przez kilka miesięcy znajdowały się w przestrzenii kosmicznej, będąc narażone na promieniowanie kosmiczne, czy gigantyczne różnice temperatur. Po zakończeniu eksperymentu i przebadaniu części w laboratorium okazało się, że są nienaruszonym stanie.

Onyx™ to wytrzymały materiał, który zapewnia nieskazitelny wydruk 3D części. Oprócz niego w ofercie Markforged są materiały odpowiadające na specyficzne potrzeby firm, w tym do wydruku 3D części sztywnych, odpornych na wysokie temperatury i dym (ULTEM™ 9085) po elastyczne jak Smooth TPU 95A, lub. . W drukarkach Markforged można wytwarzać funkcjonalne prototypy, wytrzymałe części zamienne, części z metali, które świetnie przewodzą elektryczność i ciepło (Miedź ) lub części przeznaczone do pracy w trudnych warunkach, wysokiej temperaturze oraz dużej odporność na korozję (Inconel 625). Materiałów i możliwości druku jest o wiele więcej, dlatego każda firma znajdzie rozwiązanie którego poszukuje.

Co najważniejsze, Markforged posiada opatentowany i unikalny na skalę całej branży druku 3D proces ciągłego wzmacniania włóknem węglowym drukowanych części i ich niskokosztowego wytwarzania. Proces ciągłego wzmacniania włóknem (CFR) pozwala na produkcję kompozytowych części z tworzyw sztucznych o wytrzymałości porównywalnej do aluminium 6061 T6. Kompozyty mogą być też wzmocnione Kevlarem czy włóknem szklanym.

Po spełnieniu norm zarządzania jakością i zapewniania jakości, zakład produkujący materiały do druku 3D Markforged w Billerica w USA, otrzymał certyfikat Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO) 9001:2015 wydany przez TUV Rheinland w Ameryce Północnej. Regulowane branże, takie jak lotnictwo, wymagają od dostawców przestrzegania procesów i kontroli odzwierciedlonych w normie ISO 9001:2015, a ta certyfikacja pozwala Markforged na tworzenie jeszcze lepszych jakościowo aplikacji.

Ciesz się najszybszym zwrotem z inwestycji na rynku

Im częściej będziesz korzystać ze swojej drukarki, tym szybciej zwróci się jej koszt – to oczywiste. Jednak inżynierowie Markforged regularnie wprowadzają innowacyjne rozwiązania, dzięki którym druk 3D kosztuje mniej. Przykładem może być aplikacja Simulation, dostępna w Eiger, która pomaga zaoszczędzić zarówno pieniądze jak i czas inżynierów. Simulation umożliwia wirtualne testowanie wytrzymałości części, sugerując, gdzie dodać wzmocnienie włóknem ciągłym, aby uzyskać planowaną wytrzymałość części zanim jeszcze zostanie wydrukowana. W ten sposób unika się kłopotliwego zgadywania, czy planowana część będzie wystarczająco wytrzymała aby zainstalować ją w maszynie produkcyjnej oraz wykorzystuje się tylko tyle materiału, ile jest niezbędne do osiągnięcia celu.

Markforged to przystosowane do pracy w przemyśle drukarki 3D oraz niezawodne materiały do druku, które dają gwarancję, że tworzysz niezawodne prototypy lub części końcowe. Unikasz kosztownych przestojów w fabryce i zyskujesz pewność, że tworzone części są dokładnie takie, jak tego potrzebujesz. Części otrzymujesz szybko – na żądanie, bez tracenia czasu na logistykę

Ekosystem druku 3D Markforged to inwestycja, która przyniesie Twojej firmie wiele korzyści – oszczędności, doskonałą jakość, elastyczność, bezpieczeństwo. Dzięki niezawodnym drukarkom 3D, wysokiej jakości materiałom do druku i szybkiemu zwrotowi z inwestycji, Twoje procesy produkcyjne mogą stać się jeszcze bardziej efektywne.

Wpadnij do 3D Phoenix na kawę i poznaj Markforged na żywo. Pokaż swoją aplikację i odbierz darmowy benchmark!

ZAPISZ SIĘ NA WYDARZENIE

Dystrybutorem Markforged w Polsce jest 3D Phoenix. Zapytaj co może usprawnić w Twoim biznesie: [email protected].
Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like