EOS to firma, która kreuje przemysł druku 3D z metalu. Stworzona przez nią technologia DMLS (Direct Metal Laser Sintering) wraz z SLS są najdroższymi oraz najbardziej skomplikowanymi technologiami przyrostowymi dostępnymi na rynku. Za dwa tygodnie podczas targów IMTS w Chicago odbędzie się premiera ich najnowszego urządzenia – EOS M 400-4, które jest największą i najszybszą drukarką 3D drukującą w technologii DMLS.

Sekretem jej niesamowitej prędkości jest system opierający się na czterech niezależnych laserach, które są w stanie wydrukować w tym samym czasie cztery różne części, co oznacza, że cały proces druku 3D przebiega czterokrotnie szybciej.

Jest to możliwe dzięki zaprojektowaniu maszyny o komorze roboczej o wymiarach 40 x 40 x 40 cm oraz włóknowemu laseowi iterbowemu o mocy 400W, który zastosowano już w modelu M290. Najnowsza drukarka 3D EOSa ma wbudowane 4 lasery tego typu. Ponadto, zastosowano w niej system ClearFlow, pozwalający na przepływ gazu osłonowego nad powierzchnią proszku, który skutecznie zbiera zanieczyszczenia przetopowe i nie zakłóca pracy laserów.

eos4

Kolejnymi udogodnieniami zapożyczonymi z M290, jest usprawniony system EOSTATE, umożliwiający monitorowanie i dokumentację pracy laserów i platformy roboczej oraz EOS ParameterEditor, który ułatwia pracę z nowymi sproszkowanymi metalami. Urządzenie obsługuje materiały EOS NickelAlloy HX oraz EOS MaragingSteel MS1. Ich portfolio będzie jeszcze poszerzane.

Mimo że do oficjalnej premiery urządzenia podczas targów IMTS  w Chicago pozostały jeszcze 2 tygodnie i niewątpliwie będzie ona punktem kulminacyjnym tego wydarzenia. EOS informuje, że jednym z pierwszych klientów chcących zastosować maszynę M 400-4 w swoich procesach produkcyjnych, będzie najprawdopodobniej firma Siemens. System do druku 3D został stworzony przede wszystkim na potrzeby branży lotniczej.

Europejska premiera urządzenia odbędzie się podczas targów Formnext we Frankfurcie nad Menem w dniach 15-18.11.2016 r. Oficjalnym dystrybutorem drukarek 3D marki EOS na terenie Polski jest firma BIBUS MENOS.

Źródło: www.3ders.org

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

    Comments are closed.

    You may also like