Trumpf nie zwalnia tempa – kilka miesięcy temu niemiecki producent narzędzi i urządzeń do obróbki metali zaprezentował dwa systemy do produkcji addytywnej w technologii LMF (laser metal fusion) – TruPrint 3000 oraz TruPrint 5000. Podczas tegorocznych targów formnext w Frankfurcie swoją premierę rynkową miał najnowszy system produkcji addytywnej z proszków metalicznych – TruPrint 5000.

Największy system produkcji przestrzennej w ofercie Trumpf jest przez twórców określany jako najszybsze, a także najbardziej wydajne urządzenie w swojej klasie. Drukarka przestrzenna zawdzięcza to swojej innowacyjnej konstrukcji – system działania trzech laserów o mocy 500W został zoptymalizowany przez inżynierów Trumpf w taki sposób, aby umożliwić jednoczesną pracę ogniw w dowolnym miejscu komory roboczej. W rezultacie TruPrint 5000 daje możliwość generowania komponentów znacznie szybszy i wydajniejszy sposób, niezależnie od ilości czy stopnia złożoności geometrii detali.

Wysoki stopień automatyzacji procesów w systemie w połączeniu z stosunkowo szybkim tempem wytwarzania sprawia, że TruPrint 5000 sprawdzi się w roli urządzenia do produkcji seryjnej. Urządzenie umożliwia wytwarzanie detali o średnicy sięgającej 300 mm oraz wysokości nawet 400 mm z wykorzystaniem szerokiej gamy proszków metalicznych.

Trumpf-Centrum_Druku_3D

System TruPrint 5000 wzbogacony o manipulator robotyczny

Producenci mogą pochwalić się również pozytywnymi wynikami testów swojego sprzętu przeprowadzanych w ramach projektów prowadzonych m.in. w firmie Bosch. System TruPrint 5000 pozwolił na produkcję seryjną przeprojektowanego zaworu jednego z serwomechanizmów. Detale wytworzone w technologii LMF, stanowiącej uzupełnienie dla konwencjonalnego procesu produkcji, cechują się mniejszą wagą, a zoptymalizowane struktury kanału zmniejszają straty przepustnicy prowadząc do oszczędności energii.

Połączenie urządzenia do produkcji addytywnej z rozwiązaniami z zakresu robotyki nakreśla kierunek, w którym Trumpf zamierza rozwijać swoje systemy – robotyczny manipulator może wpłynąć na znaczną automatyzację zarówno na poziomie wytwarzania jak i post-processingu. Tak zintegrowany system, wpisując się w zasady tzw. Fabryk Przyszłości, tworzonych według zasad Przemysłu 4.0., zapewnia ciągłość produkcji i wysoką wydajność procesów.

Trumpf-Centrum_Druku_3D

Serwomechanizm z elementami wydrukowanymi 3D w technologii LMF

Urządzenie ze względu na wprowadzone funkcje ułatwiające automatyzację wytwarzania przekładające się na oczywiste usprawniania proces produkcji części metalowych może znaleźć zastosowanie w przedsiębiorstwach z szerokiego spektrum branż – m.in. w przemyśle lotniczym, produkcji narzędzi i czy implantów medycznych.

Trumpf-Centrum_Druku_3D

Możliwość stosowania proszku tytanu medycznego otwiera szerokie możliwości dla urządzeń Trumpf w sektorze medycznym

Trumpf-Centrum_Druku_3D

Jak twierdzą producentci, jeśli rynek technologii addytywnych nadal będzie rozwijał się w tak dynamicznym tempie Trumpf ma szansę zdobyć wiodącą pozycję na rynku producentów systemów wytwarzania przestrzennego. Według ich zapewnień, globalna sieć usług firmy a także zdolność adaptacji innowacyjnych technologii laserowych wyróżnia ich na tle silnej konkurencji jak 3D Systems, SLM Solutions, EOS czy Concept Laser.

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like