Chińskie drukarki 3D, pracujące w technologii FDM, kojarzą nam się przede wszystkim z niską ceną przez co, choć nie jest to regułą, znaczna część większych firm pomija je przy wyborze tego typu urządzeń (w obawie przed niską jakością komponentów oraz wydruków?). Mająca swoją siedzibę w Szanghaju firma INTAMSYS chcąc zerwać z tym stereotypem posiada tylko i wyłącznie drukarki 3D FDM klasy przemysłowej.

W dobie wysokiej konkurencji na rynku niskobudżetowych, FDM-owych drukarek 3D firma INTAMSYS postanowiła skoncentrować się przede wszystkim na przemysłowych zastosowaniach druku przestrzennego. Efektem tych decyzji było skupienie się głownie na większych niż standardowe obszarach roboczych oraz drukowaniu 3D z tworzyw wymagających bardzo wysokich temperatur. W chwili obecnej zaprezentowana seria FUNMAT składa się z czterech modeli, z których każdy wyposażony jest w podgrzewaną platformę roboczą, mechanizm wykrywania braku filamentu oraz system monitorowania wnętrza komory roboczej.

Podstawowy model FUNMAT, który dał swoją nazwę całej serii, charakteryzuje się obszarem roboczym na poziomie 260 x 260 x 260 mm. Konstrukcja ta nie należy do jednostek wysokotemperaturowych, dlatego też przeznaczona jest przede wszystkim do drukowania z popularnych materiałów, takich jak PLA, ABS, HIPS oraz PETG.

FUNMAT PRO pod względem konstrukcyjnym nie odbiega zbytnio od wspomnianej powyżej drukarki 3D FUNMAT, różni się jednak od niej znacząco pod względem wizualnym, a wykorzystane przy jej budowie komponenty mechaniczne są lepszej jakości. Wyposażono ją w obszar roboczy o wymiarach 450 x 450 x 600 mm oraz automatyczny system kalibracji.

FUNMAT HT to w gruncie rzeczy wersja podstawowa, wyposażona jednak w moduł wysokotemperaturowy, pozwalający na drukowanie z temperaturą 450°C. Zamknięta, izolowana termicznie komora, pozwala na utrzymanie wewnątrz drukarki 3D, stałej temperatury 90°C. Dzięki możliwości uzyskiwania takich parametrów druku, FUNMAT HT sprawdzi się w konfrontacji z bardziej wymagającymi tworzywami, takimi jak na przykład PEEK, PC oraz ULTEM.

Najbardziej zaawansowanym modelem jest FUNMAT PRO HT. Konstrukcyjnie jest to FUNMAT PRO z możliwościami wysokotemperaturowymi. W odróżnieniu od wersji HT, PRO HT pozwala na stałe utrzymywanie 120°C wewnątrz komory drukarki 3D. Według producenta warunki te pozwalają na bezproblemowe wydruki z ABS w całym obszarze roboczym urządzenia.

Najdroższy i najbardziej zaawansowany model FUNMAT PRO HT wyceniony został na 40.000 $.

Źródło: www.fabbaloo.com, www.intamsys.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like