W zeszłym roku Markforged – jeden z największych producentów przemysłowych drukarek 3D z wysokowydajnych tworzyw sztucznych i metali, przejął firmę Teton Simulation Software, specjalizującą się w tworzeniu oprogramowania do wirtualnego testowania wytrzymałości i sztywności produkowanych części. W listopadzie 2022 r. na targach Formnext we Frankfurcie nad Menem, Makrforged zaprezentował Simulation – zintegrowaną wersję programu ze swoim autorskim rozwiązaniem do przygotowywania modeli do druku 3D – Eiger. W niniejszym artykule przybliżymy możliwości oprogramowania i korzyści jakie użytkownik może uzyskać korzystając z niego.

Od blisko roku Markforged pracuje nad integracją technologii Teton SmartSlice z Eiger, dzięki czemu użytkownicy mogą zweryfikować wydajność swoich części jeszcze przed rozpoczęciem procesu druku 3D. Do kwietnia 2023 r. program Simulation będzie dostępny jako bezpłatna wersja próbna dla każdego, kto ma konto w oprogramowaniu Markforged Eiger – po tym czasie będzie oferowana jako płatna usługa w modelu subskrypcyjnym. Można go wypróbować za darmo tutaj.

Technologia druku 3D Markforged, łącząca w jednym procesie produkcyjnym czysty poliamid z włóknami węglowym, szklanym lub kevlarowym aramidowym, jest z jednej strony niezwykle funkcjonalna w produkcji części o wysokiej wytrzymałości na złamania, lecz z drugiej na tyle unikalna i specyficzna, że nie każdy operator jest w stanie należycie dobrać ilość wzmocnienia do wymagań aplikacji.

Markforged Simulation oferuje szybki i zautomatyzowany sposób na sprawdzanie wydajności części, które po wydrukowaniu będą doskonale zoptymalizowane pod kątem najbardziej wymagających zastosowań końcowych. Eliminuje długie cykle testowania projektu lub dodawanie nadmiernej ilości określonego włókna w przebudowane części.

Simulation daje pewność, że wydrukowane części będą miały wytrzymałość odpowiednią do wymagających zastosowań przemysłowych. Zaawansowana technologia symulacji, zoptymalizowana pod kątem wytwarzania przyrostowego, umożliwia każdemu użytkownikowi wirtualne testowanie części — eliminując zgadywanie podczas konfigurowania parametrów druku 3D, które fragmenty będą najbardziej narażone na obciążenia? Kolejną zaletą programu jest to, że w przeciwieństwie do tradycyjnych narzędzi symulacyjnych, które wymagają specjalistycznej wiedzy i czasochłonnej analizy, Simulation jest zintegrowane z Eiger i usprawnione pod kątem druku 3D, dzięki czemu użytkownicy mogą testować części w ramach znanego im procesu produkcyjnego.

Simulation zmniejsza też koszt części drukowanych, poprzez automatyczną optymalizację ilości potrzebnego materiału i wzmacniania ich włóknem. Zastąpienie wirtualnymi testami typowych 5-25 iteracji, aby metodą prób i błędów znaleźć najlepsze możliwe rozwiązanie, może zaoszczędzić setki, a nawet tysiące złotych na jednej części. W ostatecznym rozrachunku umożliwia to szersze zastosowanie części kompozytowych wzmacnianych włóknami — dzięki nim można np. zrezygnować z metalowych narzędzi i komponentów do zastosowań końcowych.

Proces generowania symulacji jest nadzwyczajnie prosty:

  • po zidentyfikowaniu łączeń i powierzchni obciążenia oraz wprowadzeniu wartości obciążeń, współczynnika bezpieczeństwa i maksymalnego ugięcia (sztywności), należy kliknąć przycisk „Sprawdź” (Validate) aby uruchomić symulację określającą, czy część spełnia wymagania, czy nie?
  • przycisk „Optymalizuj” (Optimize), uruchomia symulacje, generujące alternatywne konfiguracje druku 3D, dla których priorytetem jest jak najkrótszy czas drukowania lub mniejsza ilość użytego materiału – przy jednoczesnym spełnieniu wymagań dotyczących wydajności
  • po naciśnięciu „Drukuj” (Print), część zostanie wydrukowana na drukarce 3D zgodnie z wybraną konfiguracją.

Osoby zainteresowane zobaczeniem jak oprogramowania działa na żywo mogą obejrzeć dedykowany webinar.

Wyłącznym dystrybutorem Markforged w Polsce jest 3D Phoenix. Zapytaj co może zmienić w Twoim biznesie: [email protected].

Źródło: www.3dphoenix.pl
Zdjęcia: www.3dphoenix.pl

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like