Polak potrafi! Niemal każdy z naszych rodaków odwiedził chociaż raz portal Allegro w poszukiwaniu atrakcyjnych ofert – i słusznie, bo jest to droga, która pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy. Z drugiej strony, raz na jakiś czas słyszy się o aukcyjnych oszustach, jednak przy odrobinie czujności da się uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i sporów. Jak wyglądają aukcje związane z niskobudżetowym drukiem 3D oraz czym zaskakują Allegrowicze?

Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy “drukarka 3D” pojawia nam się aż 78 stron pasujących wyników. Oczywiście, nie są to jedynie drukarki 3D. Oprócz nich znajdziemy reklamy usług związanych z drukiem 3D – najczęściej jest to projektowanie i skanowanie 3D, sporo aukcji z częściami zapasowymi filamentami oraz ogromny wysyp “długopisów do druku 3D”. Przed rozpoczęciem moich poszukiwań nie byłam nawet świadoma, że na polskim rynku jest tak wielu producentów tego typu urządzeń?

Rozpoczęłam przegląd ofert od zaznaczenia opcji “cena: od najniższej” (bez uwzględniania kosztów wysyłki). Jednym z najtańszych dostępnych produktów jest materiał oferowany przez firmę JRonics w postaci 1 metra neonowego PLA o standardowej średnicy 1,75 mm, przeznaczonego do “długopisów 3D” Występuje w dwóch kolorach – zielonym i niebieskim, kosztując… 1 złotówkę! Producentem materiału jest chińska firma DEWANG produkująca przede wszystkim długopisy do druku 3D.

filamen 1 allegro

Kolejna aukcja nie naruszająca budżetu to filamenty firmy Stork 3D. Filamenty PLA i ABS po 6,90 zł za 100 g.

stork 3d

Generalnie, znalezienie taniego filamentu na Allegro nie stanowi żadnego problemu. Najpopularniejsze są ABS i PLA, jednak na wielu aukcjach znajdziemy PET, HIPS czy gumę. Wraz z ceną rośnie również rozpoznawalność producentów filamentów. Za rozsądne pieniądze można kupić między innymi szpule od 3D Color, Devil Design czy Verbatimu, jednak jeśli chodzi o produkty “markowe”, nie są to żadne “mega okazje”, których nie można znaleźć bezpośrednio u producenta czy dystrybutora.

Przyjrzyjmy się teraz drukarkom 3D. Zestawy do samodzielnego montażu można nabyć za niecałe 1000 zł. Wśród nich królują różne modele Prusy i3, chociaż nie brakuje też starszych modeli. Do urządzeń bardzo często dołączane są darmowe szpule filamentów, a Allegrowicze oferują również możliwość złożenia i kalibracji drukarek za dodatkowe 300-400 zł.

prusa allegroOsoby niezainteresowane zestawami DIY, które nie chcą przeznaczyć na drukarkę 3D dużo pieniędzy z powodzeniem znajdą coś dla siebie. Przykładowo – model da Vinci Mini o obszarze roboczym 15 x 15 x 15 cm  można kupić za 1290 zł. Na Allegro znajdziemy również dawną gwiazdę Kickstartera – złożoną Kossel Deltę za 1899 zł. Jej twórcy prowadzą obecnie kampanię jej następcy. Za niemal 2000 zł można zakupić większą wersję da Vinci o obszarze roboczym 20 x 20 x 20 cm.

Pułap 2 tys. zł to również moment, w którym zaczynają się różnego rodzaju ciekawostki. Podczas swoich poszukiwań, znalazłam w tej cenie między innymi dwugłowicową drukarkę 3D – Bizer 2X o obszarze roboczym 22,5 x 15 x 15 cm,  kolorową Dual Delta Rostock pro G2s LCD, drukującą z PLA, ABS, drewna, włókna i nylonu oraz skaner 3D do twarzy, sylwetki i pomieszczeń marki “Kinect-Scan“. Dość osobliwym odkryciem była drukarka 3D przeznaczona do… malowania, grawerowania i rysowania po powierzchniach sferycznych.

dziwna drukarka

Wśród produktów tańszych i rozpoznawalnych znajdziemy przede wszystkim UP! Mini, Robo 3D, Micro3D, czy MakerBot Replicator Mini+. W granicach 3-4 tysięcy zł znajdziemy zestawy do samodzielnego montażu Monkeyfab Prime3D lub GATE 2.0 (koszt wersji złożonej i skalibrowanej to 5000 zł). Można nawet znaleźć używanego Ultimakera 2 za mniej niż 5000 PLN z bliżej nieznanego źródła.

Cena Zortraxa M200 jest nieco niższa od oficjalnej i wynosi ok. 7.500 zł (model używany można znaleźć nawet za 6400 zł). Niewiele droższy jest również Kreator Motion – 7.740 zł.

zortrax allegroAmatorzy większych gabarytów muszą liczyć się z wydatkiem sięgającym przynajmniej 9 tysięcy zł – mam tutaj na myśli drukarki 3D typu “XXL” od firmy Atmat.  Najmniejsza z nich o obszarze roboczym 31 x 32 x 26 cm kosztuje 9.000 zł, natomiast jej powiększone wersje 10 i 11 tysięcy zł. Oczywiście to dopiero początek drukujących w 3D gigantów. Big Buildera Mono można mieć już za ok. 13.900 zł, a wersja Dual z Colormix (22 x 21 x 66 cm) jest dostępna za niecałe 15 tys. zł. Za ok. 1000 zł więcej można zakupić drukarkę 3D o jeszcze większym obszarze roboczym – Tower 50 x 40 x 40 cm lub Tower 1000 – 50 x 50 x 100 cm, ta opcja jest jednak dostępna za ponad 22 tysiące zł.

Jeśli mamy odłożone kilkanaście tysięcy zł na zakup drukarki 3D, a nie potrzebujemy maszyny, która stworzy nam ogromne wydruki, warto poszperać za Replicatorem 2 i 2X oraz rodzimym 3DGence.

duże allegro

Poszukujący drukarek 3D drukujących z żywic fotopolimerowych natrafią na model Nobel 1.0, wykorzystujący technologię SLA za 6.490 zł. Maksymalne rozmiary wydruków, które mogą na nim powstać to 12,8 x 12,8 x 20 cm.

Chociaż Allegro to portal aukcyjny słynący z licznych okazji, nie można powiedzieć, by dotyczyły one szczególnie niskobudżetowego druku 3D. Wprawdzie da się znaleźć tutaj filamenty czy długopisy do druku 3D w korzystnych cenach, jednak kwoty, za które allegrowicze chcą sprzedać drukarki 3D nie różnią się znacznie od tych oferowanych przez dystrybutorów i resellerów. Przy odrobinie szczęścia, poszukujący zestawu do samodzielnego montażu znajdą coś dla siebie, podobnie jak ci, którzy odwiedzili Allegro, by znaleźć zapasowe części do swoich maszyn.

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

  8 Komentarze

  1. 78 stron – niezły wynik 🙂 Jak zaczynałem sprzedaż zestawów i części do drukarek (2012 rok), to po wpisaniu “reprap” czy “drukarka 3D” wyskakiwała jedna, niekiedy 2 strony na Alledrogo (z czego sporo było moich ofert) 🙂

  2. Jeśli idzie o allegro, nie mogę się pogodzić z tym, że te ręczne ekstruderki szumnie zwane “długopisami 3D” wystawiane są w kategorii “Drukarki 3D -> Urządzenia”.
   Proponuję zrobić akcję wystawiania piór wiecznych w kategorii “Drukarki atramentowe”.

   1. “Długopisy 3D” powinny trafić raczej do kategorii “Artystyczne spawarki ręczne”, lub “Spawarki ręczne dla dzieci”.

    1. Spawarka do tworzyw to chyba najlepsze określenie 🙂 Niewiele się to różni od pistoletu z klejem na gorąco.

  3. Czy tylko ja zauważyłem, że na allegro szybciej przybywa sprzedających asortyment do druku 3D niż kupujących ? 🙂

   1. Jakby na to nie spojrzeć – jest to oznaka rozwoju branży i rynku 🙂

   2. Wolny rynek działa, klientowi jest coraz lepiej.
    A my? Cóż, my musimy się starać.

  4. Proponuje kolejne porównanie ile jest sklepów związanych z drukiem 3d. 🙂

  Brak możliwości dodawania komenarzy

  Może cię również zainteresować