W sierpniu br. informowaliśmy, że Mimaki – jeden z największych producentów wielkoformatowych drukarek atramentowych i urządzeń tnących, opracował własną, pełnokolorową drukarkę 3D, umożliwiającą druk nawet z 10 milionów różnych kombinacji kolorów z profilowaniem ICC. Już za niespełna dwa tygodnie urządzenie będzie można zobaczyć na żywo w akcji, podczas targów formnext we Frankfurcie nad Menem.

Maszyna o nazwie 3DUJ-553, nakłada kolejne warstwy atramentu, które są natychmiast utwardzane światłem UV, aż do pełnego wydrukowania modelu przestrzennego. Równocześnie urządzenie natryskuje materiał podporowy, wypłukiwany w wodzie w procesie post-processingu. Do utwardzania atramentów drukarka 3D wykorzystuje lampy LED, co zapewnia niższe zużycie energii. Jednakże jej największą zaletą jest możliwość wykorzystania w procesie druku 3D 10 milionów kolorów, co jest niespotykane w innych urządzeniach drukujących w pełnym kolorze, jak ProJety 260 – 860 z 3D Systems, czy Stratasys J750.

3DUJ-553 oferuje także wykończenie białym lub przezroczystym atramentem, które dodatkowo wyostrzają kolory. Przezroczysty atrament może być również łączony z atramentem kolorowym, pozwalając na uzyskanie półprzezroczystych modeli kolorowych.

Urządzenie posiada imponujący obszar roboczy na poziomie 50 x 50 x 30 cm.

W poprzednim, po raz pierwszy opisującym drukarkę 3D Mimaki artykule, zastanawiałem się, czy rozwiązania Mimaki nie naruszają patentów Stratasysa / Objeta, gdyż proces technologiczny z jakiego korzysta urządzenie bardzo mocno przypomina technologię PolyJet? Producent twierdzi, że 3DUJ-553 zostało wyposażone we własne opatentowane technologie, w tym w system cyrkulacji atramentu, który zapobiega zatykaniu dysz, oraz w moduł kontroli dysz (Nozzle Checking Unit – NCU).

NCU polega na tym, że dysze głowicy drukującej są automatycznie sprawdzane pod kątem błędów. Wykorzystywana jest przy tym efektywna strategia zastępowania dysz, która pozwala na zachowanie ciągłości druku, nawet jeśli któraś dysza nie działa prawidłowo. Ponadto drukarka 3D jest wyposażona w wewnętrzną kamerę, która pozwala obsługującym na monitorowanie zaawansowania procesu drukowania.

Drukarkę 3D Mimaki będzie można obejrzeć już od 14 listopada br. podczas targów formnext, w hali 3.1, na stoisku C88.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like