W miniony piątek, 12 maja 2017 r. na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych (SiMR) na Politechnice Warszawskiej, odbyła się inauguracja farmy drukarek 3D, przygotowanej i zainstalowanej przez producenta niskobudżetowych drukarek 3D typu FDM – Monkeyfab. Wydarzenie było częścią corocznego Dnia Wydziału SiMR. Nowo otwarta pracownia została wyposażona w 15 szt. popularnych urządzeń Monkeyfab PRIME obsługiwanych centralnie za pomocą serwera i sieci LAN.

Do tej pory pracownia druku 3D na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych była wyposażona w trzy różne drukarki 3D. Niestety przy dużej ilości projektów i ciągłym obłożeniu maszyn, zarówno ich liczba jak i uciążliwość korzystania z osobno kontrolowanych urządzeń o różnych parametrach i możliwościach komplikowała pracę i uniemożliwiała studentom swobodny dostęp do tworzenia prototypów.

Projekt uruchomienia farmy drukarek 3D został zainicjowany przez dr hab. inż. Piotra Skawińskiego oraz dr inż. Przemysława Siemińskiego. Monkeyfab dostał za zadanie opracowanie jednorodnego systemu pozwalającego na proste i bezkolizyjne zarządzanie grupą kilkunastu urządzeń, jak również jego instalację i konfigurację. Farma obsługiwana jest centralnie za pośrednictwem serwera i sieci LAN, a drukarki 3D pracują całkowicie niezależnie od kontrolera.

System umożliwia także obsługę każdego z 15 urządzeń osobno, przez różnych użytkowników w tym samym czasie. System jest modularnym organizmem, łatwym do rozbudowy o dodatkowe jednostki, w celu dalszego zwiększania wydajności.

Monkeyfab PRIME to jedna z najbardziej znanych polskich drukarek 3D. W plebiscycie branżowym CD3D trzykrotnie stawała na podium – w 2014 r. na trzecim miejscu, a w latach 2015-2016 na drugim, dwukrotnie ustępując miejsca Zortraxowi M200. Chociaż oparty o klasyczną konstrukcję Prusa i3, PRIME od samego początku powstania wyróżniał się unikalnością zastosowanych rozwiązań i wyprzedzającą swoje czasy jakością wykonania.

Obecnie drukarki 3D PRIME są stosowane na zajęciach:

  • na II roku, w ramach przedmiotu „Zaawansowane Modelowanie Geometryczne” (wszystkie kierunki, w tym IPEH w j. angielskim), obejmującym wszystkich studentów SiMR
  • na zajęciach specjalnościowych WKPI „Integracja projektowania i wytwarzania” na III roku studiów, kierunku MiBM
  • w wielu pracach przejściowych i dyplomowych; docelowo w tym obszarze mają zostać uruchomione dodatkowe zajęcia projektowe, przeznaczone do realizacji większych projektów.

 

Monkeyfab od lat drukuje modele i prototypy składające się z wielu elementów, wykorzystując do tego celu własne zaplecze drukarek 3D. Uruchomienie farmy na Politechnice Warszawskiej jest naturalnym przedłużeniem dotychczasowych doświadczeń firmy w tym obszarze i zalążkiem nowego obszaru jej działalności.

dr inż. Przemysław Siemiński (Politechnika Warszawska) i Paweł Twardo (Monkeyfab)

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like