Prodways Group – francuski producent drukarek 3D, ogłosił zakończenie sprzedaży swoich małych drukarek 3D do wosku i żywicy dedykowanych na rynek jubilerski. Firma przeniesie teraz zasoby na wielkoformatowe drukarki 3D klasy przemysłowej, które według firmy mają dużo większą rentowność. Ta strategiczna decyzja została podjęta po słabych wynikach sprzedażowych małych drukarek 3D do biżuterii sprzedawanych pod marką Solidscape. Drukarki 3D z tej serii cieszyły się niskim popytem i wygenerowały znaczne straty operacyjne.

Według Prodways zaprzestanie działalności pod marką Solidscape będzie miało pozytywny wpływ na rentowność i wyniki finansowe. W trzecim kwartale 2023 r. firma odnotowała przychody w wysokości 15,9 mln EUR, co oznacza spadek o -7,6% rok do roku. Zamknięcie działalności związanej z drukiem 3D biżuterii zakończy się do końca lata 2024 r. Szacuje się, że wpływ amortyzacji na sprawozdanie finansowe za rok 2023 wyniesie około 15 mln EUR, a koszty z tym związane wyniosą nieco ponad 1 milion EUR, głównie w pierwszej połowie roku.

Od momentu przejęcia Solidscape w 2018 roku Prodways wprowadziło na rynek gamę drukarek 3D do produkcji modeli biżuterii z wosku i żywicy. Zoptymalizowane pod kątem odlewanych metali szlachetnych, takich jak złoto i platyna, obejmowały modele S3Duo, S325, S325+ i MUSE. Mimo ogólnego wzrostu popytu na drukarki 3D w sektorze jubilerskim, wysoka cena urządzeń(na poziomie 15 tysięcy EUR), powodowała że były one mało atrakcyjne dla klientów.

Firma będzie w dalszym ciągu rozwijać większe drukarki 3D wykorzystujące technologięMovinLight, gdyż jej zdaniem rozwój w tym segmencie jest łatwiejszy do aktywizacji i generuje wyższą rentowność. Prodways posiada mocną pozycję w sektorze medycznym, a dodatkowo zamierza skupić się na zastosowaniach przemysłowych, takich jak aeronautyka.

Źródło: www.prodways-group.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like