Kontynuujemy cykl artykułów, w których prezentujemy wyniki finansowe czołowych firm z branży druku 3D, za pierwszy kwartał 2016 r. Do tej pory omawialiśmy już 3D Systems, Stratasysa, Materialise oraz największą polską firmę produkującą drukarki 3D – Zortraxa. Teraz czas na jednego z liderów rynku profesjonalnych maszyn do druku 3D z metalu – SLM Solutions.

SLM Solutions to niemiecka firma, która od 2000 r. rozwija technologię SLM (selective laser melting), czyli druk 3D ze sproszkowanego metalu, spiekanego wiązką lasera. Korzenie firmy sięgają jeszcze XIX wieku, jednakże w sferze szybkiego prototypowania i profesjonalnego druku 3D SLM Solutions działa dopiero od kilku lat. I trzeba przyznać, że tempo rozwoju jest naprawdę imponujące!

W roku 2011 firma sprzedała 7 maszyn, rok później 21, w 2014 r. – 49, a w zeszłym już 102. Chociaż te liczby nie rzucają na kolana, należy mieć świadomość, że chodzi o bardzo drogie i skomplikowane urządzenia o charakterze przemysłowym. Kluczowymi klientami SLM Solutions są firmy z branży lotniczej (w tym dwóch największych producentów samolotów), samochodowej (m.in. Audi/VW oraz Toyota Central R&D Labs), energetycznej (m.in. Siemens P&W) czy medycznej (SLS France). W 2015 r. obrót firmy wyniósł 66 mln €, co było rekordowym wynikiem w jej historii. Czy w pierwszym kwartale nowego roku zainteresowanie maszynami SLM Solutions było równie duże?

SLM Solutions 02

Okazuje się, że tak – i jeśli firma utrzyma obecny poziom sprzedaży, to ponownie ma szansę na wyśrubowanie rekordu sprzedażowego. W pierwszym kwartale 2016 SLM Solutions otrzymało zamówienia na 25 maszyn, a więc o 8 więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Przychód wzrósł o 63% – w Q1 firma osiągnęła wynik na poziomie 13,8 mln €, o 5 mln € więcej niż rok temu. 11,8 mln € z tej kwoty to sprzedaż maszyn.

SLM Solutions

W pierwszym kwartale 2016 firma podjęła również dwie dość ważne ze strategicznego punktu widzenia decyzje. Pierwszą było wejście w rynek materiałów eksploatacyjnych, czyli sproszkowanych metali, co ma jej zapewnić bardziej kompleksową obsługę klientów. Drugie, to nawiązanie współpracy z austriackim CADS GmbH – producentem oprogramowania inżynieryjnego. Obydwa wydarzenia mogą wpłynąć pozytywnie na zwiększenie przychodów w 2016 r.

Te informacje skłoniły zarząd firmy do zwiększenia prognoz finansowy na bieżący rok. SLM Solutions spodziewa się przychodów na poziomie 85-90 mln €.

Źródło: www.3dprintignindustry.comwww.slm-solutions.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like