Podczas IV edycji Dnia Druku 3D w Kielcach po raz pierwszy zaprezentowano szerokiej publiczności drukarkę 3D krakowskiej firmy Envidio – BlackJet. Urządzenie wywołało spore zamieszanie wśród odwiedzających, gdyż znacząco wyróżniało się spośród wszystkich zaprezentowanych tego dnia konstrukcji. BlackJet zdecydowanie nie przypomina typowego RepRapa – duża, zamknięta konstrukcja z podgrzewaną komora roboczą, dwoma extruderami, w tym jednym dedykowanym do druku 3D materiału podporowego, bardziej odwoływała się do urządzeń profesjonalnych niż typowych niskobudżetowych drukarek 3D. Nic zatem dziwnego, że stoisko Endivio należało do jednych z najczęściej odwiedzanych na targach, a sam BlackJet był jedną z większych niespodzianek. Dziś – półtora tygodnia po oficjalnej premierze mamy przyjemność zaprezentować urządzenie na łamach naszego zestawienia drukarek 3D.

BlackJet – a dokładnie 3DBlackJet V260, posiada obszar roboczy na poziomie 26 x 26 x 20 cm i w pełni zabudowaną, podgrzewaną komorę roboczą, w której temperatura dochodzi do 80°C. Posiada dwie głowice drukujące – jedną dedykowaną do druku 3D z ABS a drugą z materiału podporowego, który z łatwością odchodzi od wydruku. Zarówno ABS jak i materiał podporowy oznaczone symbolami VN230 i VS230 są dedykowane do tego urządzenia.

BlackJet 02

BlackJet posiada dedykowane oprogramowanie, firmware i elektronikę. Software o nazwie JetManager to autorski slicer oraz platforma do zarządzania pracą drukarki 3D. Oprogramowanie zapewnia szereg użytecznych funkcji:

 • multiwydruk z opcją dowolnego rozmieszczenia modeli na stole roboczym, opcję automatycznego rozłożenia modeli na stole roboczym,
 • możliwość podglądu, dowolnego obracania, przesuwania modeli, weryfikację i przebieg ścieżki każdej z warstw przed rozpoczęciem wydruku
 • automatyczną i kompletną konfigurację wszystkich parametrów wydruku w zależności od wybranej grubości warstwy (0,1-0,3 mm)
 • stopień wypełnienia warstwy – druk na pojedynczym oraz podwójnym konturze
 • funkcję wydruku z użyciem dedykowanego materiału podporowego VS230-ABS dozowanego z drugiej głowicy
 • automatyczny tryb wydruku podstawy modelu wykonanej kolejno z warstw głównego materiału VN230-ABS oraz materiału podporowego VS230-ABS zapewniający bezproblemowe ściąganie wydrukowanych modeli ze stołu roboczego.

BlackJet 04

Dedykowana elektronika Endivio 3DBlackJet to mocno zaawansowana, nowoczesna konstrukcja, za sprawa której możliwe jest wykorzystanie szeregu bardzo przydatnych funkcji płynących z dedykowanego oprogramowania JetManager. Producent zapewnia, iż elektronika spełnia najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa – w urządzeniu zastosowano niezbędne zabezpieczenia przeciwzwarciowe i przeciążeniowe. Dla wygody i komfortu pracy zastosowano automatyczną kontrolę parametrów pracy komory i stołu roboczego. Pracą extrudera steruje niezależny, dedykowany kontroler.

BlackJet 03

Drukarka 3D kosztuje 19 800,00 PLN netto (24 354,00 PLN brutto) i posiada roczną gwarancję. Filamenty kosztują odpowiednio: 149,00 PLN brutto za 1 kg ABS i 349,00 PLN brutto za 0,5 kg materiału podporowego.

Oprócz podgrzewanej komory roboczej, BlackJet posiada inne ciekawe rozwiązania rodem z profesjonalnych maszyn, jak chociażby tzw. śmietniczkę i czyścik głowicy drukującej, gdzie trafiają resztki filamentu wytłoczonego z rozgrzanej głowicy. Komunikacja z urządzeniem ma miejsce z poziomu panelu i klawiatury na drukarce 3D, pliki są przesyłane bądź przez USB bądź przez kartę SD.

Urządzenie jest duże i dość ciężkie. Zdecydowanie jest przeznaczone bardziej dla odbiorcy korporacyjnego niż prywatnego stanowiąc swoisty pomost pomiędzy tanimi RepRapami a profesjonalnymi drukarkami 3D drukującymi w technologii FDM.

BlackJet

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

6 Comments

 1. Są zdjęcia maszyny – brak zdjęć wydruków.

  1. Specjalnie dla ciebie – fotki wydruków. Dostałem je w jednym ze wcześniejszych maili od Endivio i zapomniałem wstawić, ale na szczęście mi o nich przypomniałeś…

   https://centrumdruku3d.pl/wp-content/uploads/2014/09/BlackJet-wydruki-02.jpg

   https://centrumdruku3d.pl/wp-content/uploads/2014/09/BlackJet-wydruki-03.jpg

   https://centrumdruku3d.pl/wp-content/uploads/2014/09/BlackJet-wydruki-04.jpg

   https://centrumdruku3d.pl/wp-content/uploads/2014/09/BlackJet-wydruki-05.jpg

   A teraz w rewanżu, prześlij mi Koralu Złoty zdjęcia wydruków z M200, które mi obiecałeś w lipcu. Jeśli nie pamiętasz już kontekstu, to chodzi o wydruki kopuł autorstwa waszej zaprzyjaźnionej firmy z Krakowa. Poproszę na maila – adres powinieneś znać…

 2. Bardzo fajny duet (drukarka+soft). Mnie osobiście rażą śrubki/nity widoczne na obudowie – ale to szczegół i wielu może nie przeszkadzać.

  1. Nie widziałem drukarki na żywo, ale gdy tylko zobaczyłem fotki to również zwróciłem uwagę na te nity.
   Fajnie ukryta jest szpulka z filamentem.

Comments are closed.

You may also like

More in News