Koniec zeszłego roku była dla Stratasysa okresem swoistej stagnacji. Podczas gdy 3D Systems ogłaszało co chwilę przejęcie kolejnej firmy z branży druku 3D oraz prezentowało nowe, innowacyjne maszyny (ProJet 4500 i ProJet 5500X), Stratasys milczał co zaowocowało wręcz plotkami o potencjalnym przejęciu przez któryś z dużych koncernów z branży IT. Tymczasem z początkiem tego roku miały premiery nowe urządzenia firmy, które wprowadziły nową jakość na rynku. Mowa oczywiście o trzech nowych MakerBot Replicatorach (Mini, 5th Generation, Z18) oraz Objetach500 Connex 1, 2 i 3. Dodatkowo branżę zelektryzowała niedawno informacja o tym, że Bre Pettis – założyciel i CEO MakerBota przechodzi bezpośrednio do Stratasysa aby pracować nad nowymi, innowacyjnymi projektami. Teraz pojawia się kolejny news – Stratasys kupuje GrabCAD, platformę internetową do wymiany plików CAD będącego zarazem środowiskiem on-line do wspólnej pracy projektowej nad wybranymi obiektami.

GrabCAD powstał w roku 2010 i wg szacunków TechCruncha jest wart ok. 100 mln $. Służy do publikowania plików CAD`owskich oraz umożliwia zespołom inżynierów wspólną pracę nad projektem. Aktualnie w serwiie jest zarejestrowanych ponad milion użytkowników i 520 000 darmowych modeli do pobrania. Dzięki temu przejęciu Stratasys zyskuje olbrzymie repozytorium plików, jak również niezwykle szeroką społeczność inżynierów skupionych wokół serwisu. Co więcej, wspólnie z Thingiverse posiada chyba dwie największe platformy tego typu na świecie? Do pełni szczęścia brakuje firmie już chyba tylko CG Tradera…?

GrabCAD

Co więcej, dzięki tej transakcji Stratasys otrzymuje dostęp do szerokiego grona potencjalnych odbiorców swoich urządzeń i rozwiązań. Wyprzedza też pod tym względem 3D Systems, które w tym samym czasie koncentruje się bardziej na integracji drukarek 3D Cubify ze środowiskiem Windowsa, a konkretnie darmową aplikacją do tworzenia prostych obiektów 3D – Builderem. Tym samym, z którym MakerBot Stratasysa jest zintegrowany już od listopada zeszłego roku

Transakcja ma być przeprowadzona formalnie do końca bieżącego miesiąca. Rozliczenie ma odbyć się w formie gotówkowej.

Źródło: www.3dprint.com
Grafika: www.grabcad.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

3 Comments

  1. Ciekawe czy będą robić to samo co w przypadku thingiverse, tj. patentować na potęgę.

    1. I to jest bardzo dobre pytanie 🙂

      1. Osoby, które wrzuciły tam swoje własne projekty pewnie się zreflektują i zabiorą co swoje, kolejny serwis ucierpi.

Comments are closed.

You may also like