EOS, niemiecki producent profesjonalnych drukarek 3D drukujących z metalu w technologi DMLS („direct metal laser sintering„) ogłosił wprowadzenie do sprzedaży dwóch nowych materiałów do druku 3D: Titanium Ti64ELI i EOS Stainless Steel 316L. Obydwa mają unikalne właściwości, które predysponują je do używania w różnych branżach. Mogą być stosowane we wszystkich maszynach EOS`a z serii M, bez względu na moc lasera (200-, 400-, 1000- Watt).

Drukarki 3D drukujące z metalu z jednej strony oferują chyba najbardziej pożądane możliwości jeśli chodzi o zastosowanie druku 3D, lecz z drugiej są urządzeniami wielce wymagającymi a procesy w nich zachodzące, wymagają ściśle określonego środowiska pracy i odpowiednio przeszkolonego personelu. Na dzień dzisiejszy największym powodzeniem cieszą się w branży lotniczej i przemysłowej, gdzie są wykorzystywane nawet przy produkcji seryjnej. Innymi segmentami czerpiącymi pełnymi garściami z dobrodziejstw selektywnego spiekania metalu laserem są chirurgia i medycyna, gdzie wydruki tworzone w tej technologii są stosowane jako implanty lub narzędzia chirurgiczne. I to właśnie z myślą o nich EOS przygotował swoje nowe materiały.

Ti64ELI to tytan będący odporny na korozję, który jest dodatkowo biokompatybilny. Może być używany do produkcji modeli, które są zarówno bardzo lekkie jak i szczegółowe i dokładne, o dużej rozdzielczości detali. Drugi materiał – 316L, to nierdzewna stal, która jest również odporna na korozję i nadająca się do transplantacji oraz dodatkowo o dużej plastyczności. Jest przeznaczona dla ortopedii, implantów i narzędzi chirurgicznych. Jest zgodna ze standardem ASTM F138. Może być również wykorzystywana w jubilerstwie.

Źródło: www.engineering.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like