Panujący trend Przemysłu 4.0 prowadzi do usprawnienia procesów i pełnej automatyzacji wytwarzania. W Innovation Lab, mieszczącym się na wydziale Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, powstał projekt zautomatyzowanej farmy drukarek 3D. Pracują na niej roboty, które przemieszczają tacki z gotowymi wydrukami, a następnie uruchamiają nowy wydruk. 

Cobot wyposażony w system próżniowy Respiro i gripper wytworzony przyrostowo, pobiera gotowy wydruk 3D za pomocą ssaka próżniowego i umieszcza go w wyznaczonym miejscu. Następnie, ramię robotyczne nakłada pustą tackę na stół roboczy drukarki 3D i uruchamia nowy wydruk. Chwytanie, dzięki elektrycznemu generatorowi próżni Respiro ,może działać niezależnie od zewnętrznego źródła sprężonego powietrza. 

Zazwyczaj Coboty Universal Robots, dostarczane przez firmę Drim Robotics służą w warunkach przemysłowych, niemniej jednak ich wdrożenie w nietypowych środowiskach ma wiele zalet. Celem projektu jest ukazanie szeregu korzyści, jakie niesie zastosowanie rozwiązań robotycznych w farmach drukarek 3D. Synergiczne działanie wytwarzania addytywnego i robotyki pozwala na wysoką automatyzację procesów produkcyjnych. 

Druk 3D został zastosowany do produkcji specjalnie dostosowanych gripperów dedykowanych dla cobota. Zaprojektowanie i wykonanie nowych uchwytów, dedykowanych do współpracy z drukarkami 3D MakerBot zajęło dwa dni. Elementy zostały wykonane na drukarce Stratasys F120. Do głównych zalet druku 3D należy możliwość szybkiego wytwarzania unikatowych lub prototypowych części. W zastosowaniach produkcyjnych dotyczy to drukowania 3D osprzętu używanego na hali: gripperów, chwytaków, które mogą być dostosowane do danej aplikacji. Wytwarzanie przyrostowe umożliwia wykonanie tych części z szerokiej gamy materiałów, od elastycznych po sztywne, wytrzymałe materiały np. tworzywa wzmocnione włóknem węglowym. 

W idei Przemysłu 4.0 nowoczesne technologie, takie jak druk 3D czy zaawansowana robotyka wspierają konwencjonalne metody wytwarzania. Metody te, dopełniając się, pozwalają na przyspieszenie i ułatwienie wielu procesów produkcyjnych. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku żmudnych prac, np. paletyzacji. Druk 3D pozwala na szybkie wyprodukowanie funkcjonalnych części i prototypów aktualnego zapotrzebowania.

Projekt powstał w ramach współpracy z firmą CadXpert, dystrybutora drukarek 3D MakerBot i Stratasys, oraz Drim Robotics, dostawcy systemów do automatyzacji produkcji. Stanowisko zautomatyzowanej farmy drukarek 3D znajduje się na Wydziale Zarządzania AGH w Krakowie, w pracowni MakerBot Engineering Innovation Lab. 

Źródło: materiały prasowe CadXpert

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Druk 3D