General Electric nie zwalnia swojego inwestycyjnego tempa. Gigant zza Atlantyku po przejęciu niemieckiego Concept Laser, ponownie skierował swoje siły na Skandynawię i w jego posiadanie wszedł właśnie pakiet większościowy szwedzkiej spółki Arcam, rozszerzając globalną ekspansję w dziedzinie technologii addytywnej. Fakt ten nie umknął analitykom SmarTech, czego efektem jest nowo powstały raport analizujący przychody z druku 3D z tytanu.

Firma Arcam może się pochwalić stabilną pozycją rynkową i bardzo szerokim portfolio odbiorców. Aktualnie jej wpływy obejmują jedną trzecią rynku sprzedaży maszyn drukujących ze sproszkowanych metali – przede wszystkim z tytanu. Zdaniem ekspertów SmarTech Publishing, przejęcie firmy przez GE jest na tyle znaczącym wydarzeniem, że to doskonały moment na ocenę trendów oraz możliwości druku 3D z tytanu na przestrzeni najbliższych lat. Raport o nazwie „Titanium Opportunities in AM – 2017” przewiduje wzrost przychodów w tym bloku do horrendalnej kwoty, przekraczającej miliard dolarów w perspektywie nadchodzących dziesięciu lat.

Już w 2022 roku technologie przyrostowe z wykorzystaniem tytanu mają przynieść dochód w wysokości 518 milionów dolarów. Stopy tego pierwiastka charakteryzują się dużą wytrzymałością względem masy, co motywuje do wykorzystania ich w takich branżach jak automotive i lotnictwo. Niska waga jest szczególnie istotnym parametrem dla tej drugiej, gdyż każdy kilogram mniej w powietrzu generuje kolejne oszczędności na paliwie. Obszerny raport składający się z ponad stu stron uwzględnia różne stopy tytanu, ale także bierze pod uwagę dynamikę rozwoju prac nad kolejnymi. Zdaniem analityków, surowiec ten, w przeciągu najbliższych 10 lat zyska znakomitą przewagę nad innymi pierwiastkami o podobnych właściwościach.

Wg prognoz już sam przemysł lotniczy zajmie olbrzymią część obrotów. W 2022 roku ma przynieść 110 milionów dolarów przychodu. Poprzez rywalizację tytanu z szeregiem innych stopów może okazać się, że popularny Ti64 odejdzie do lamusa, a potrzeba technologiczna zmusi producentów do dalszych poszukiwań. Na obecną chwilę Ti64 stosowany jest w mniejszych gabarytowo elementach strukturalnych oraz bryłach konstrukcyjnych. Inaczej sytuacja przedstawia się w branży medycznej i stomatologicznej. Metal ten jest niekwestionowanym liderem rozwiązań ortopedycznych. Doskonała biokompatybilność z ludzkimi tkankami sprawia, że stopy tytanu stały się standardem w budowie implantów trafiających do wnętrza organizmu tj. endoprotezy. Mnogość zastosowań bardzo dobrze obrazują liczby. Prognozy mówią, iż tylko w 2016 roku zużyte zostanie 150 ton tytanu w segmencie medycznym.  Sześć lat później liczba ta ma wzrosnąć do 1100 ton.

SmarTech Publishing to wiodąca firma analityczna na świecie. Jej eksperci opierają swoje profesjonalne analizy o badania rozwoju technologii i procesu produkcji, ale uwzględniają także kierunki działalności przodujących marek na całym globie. Na swoim koncie ma liczne publikacje związane z technologiami addytywnymi. Wg rokowań tytan ma w sobie ogromny potencjał, a rozwój technik przyrostowych pod jego kątem wkracza w fazę dynamiczną. Należy jednak pamiętać, iż to dalej są tylko prognozy.

Źródło: smartechpublishing.com

Maciek Stoczkiewicz
Absolwent Fizjoterapii, student Inżynierii Biomedycznej, w wolnych chwilach biega za piłką albo szuka swojego miejsca na Ziemi.

    Comments are closed.

    You may also like