SPEE3D ogłosiło podczas targów Formnext 2023, że nawiązało współpracę z rządem Australii w celu wdrożenia drukarek 3D do metalu oraz przeprowadzenia szkoleń z ich obsługi, aby wesprzeć Ukrainę w toczącej się wojnie z Rosją. Wcześniej, we wrześniu 2023 roku firma ogłosiła, że nawiązała identyczną współpracę z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych i dostarczyła siedem maszyn.

W ramach umowy z rządem Australii trzy drukarki 3D WarpSPEE3D zostaną rozmieszczone w różnych lokalizacjach na terenie Ukrainy. Wykorzystanie maszyn ma zostać wzmocnione szkoleniami przeprowadzonymi przez specjalistów ze SPEE3D, umożliwiającymi ukraińskim żołnierzom i inżynierom korzystanie z tej technologii. Ta zdolność pozwoli ukraińskim żołnierzom wyprodukować krytyczne części sprzętu wojskowego w ciągu kilku godzin.

Wdrażane drukarki 3D do metalu SPEE3D mogą szybko wytwarzać uszkodzone części dzięki zastrzeżonej i opatentowanej technologii natryskiwanego na zimno sproszkowanego metalu (CSAM). Polega ona na procesie zwanym cold spraying, czyli nanoszeniu proszku metalu na stół roboczy z gigantyczną prędkością – nawet trzykrotnie większą od prędkości dźwięku. Cząsteczki proszku łączą się ze sobą pod wpływem energii kinetycznej powstałej w wyniku zderzenia ze sobą i warstwa po warstwie tworzą trójwymiarową formę. Stół roboczy, na którym układany jest metal, osadzony jest na ramieniu robota poruszającym się w sześciu osiach. Taki zakres ruchu pozwala na wykonanie detalu bez konieczności stosowania konstrukcji wsporczych dla elementów nachylonych pod kątem większym niż 45°.

Jak sama nazwa wskazuje, cold spraying to proces, w którym nie mamy do czynienia z wysokimi temperaturami. Dzięki temu w metodzie SPEE3D można stosować stopy metali niedostępne przy tradycyjnym selektywnym topieniu proszków wiązką lasera. Szczególnie popularnymi materiałami są miedź i stopy miedzi. Ponadto charakter produkcji pozwala na mieszanie różnych rodzajów proszków lub stosowanie ich naprzemiennie. Proces produkcyjny SPEE3D ogranicza problemy z jakością materiału spowodowane procesami termicznymi i procesami w stanie innym niż stały, jak wtrącenia i defekty chłodzenia. SPEE3D twierdzi, że dzięki tej technologii drukarki 3D idealnie nadają się do prowadzenia produkcji w konkurencyjnym środowisku, ponieważ można je transportować do miejsca potrzeby lub w jego pobliże.

„Cieszymy się, że możemy zapewnić ukraińskim żołnierzom australijską technologię, która zapewni im odporność i gotowość do walki” – powiedział Byron Kennedy, dyrektor generalny SPEE3D. „Nie możemy się doczekać, aż nauczymy ich, jak obsługiwać maszyny, a także jak wykorzystać naszą technologię do przeprojektowania kluczowych elementów w celu rozwiązywania problemów w czasie rzeczywistym. Zdajemy sobie sprawę, że ta technologia zapewni Ukrainie przewagę konkurencyjną i jesteśmy dumni, że możemy dołączyć do innych narodów we wspieraniu ich bohaterskich wysiłków”.

Oficjalnym partnerem SPEE3D w Polsce jest 3D Phoenix.

Źródło: www.spee3d.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in News