Stratasys ogłosił nawiązanie współpracy z Siemens Healthineers w celu przeprowadzenia przełomowego projektu badawczego, którego celem jest opracowanie nowych rozwiązań służących rozwojowi fantomów do obrazowania medycznego do obrazowania tomografii komputerowej (CT). Fantomy CT stanowiące kluczowe narzędzie w obrazowaniu medycznym i niemal uniwersalne źródło informacji w szpitalach na całym świecie, to wyspecjalizowane urządzenia służące do oceny i zapewnienia działania skanerów CT. Zaprojektowane do symulacji pewnych cech ludzkiego ciała, fantomy umożliwiają ocenę różnych podstawowych wskaźników, w tym dawki promieniowania i jakości obrazu, pomagając w kalibracji i zapewniając stałą wydajność skanera.

Wspólny projekt wykorzystuje technologię PolyJet w połączeniu z technologią RadioMatrix firmy Stratasys oraz zaawansowany algorytm firmy Siemens Healthineers. Ma on na celu przekształcenie zeskanowanych obrazów pacjentów na określone właściwości materiału z zachowaniem nieprzepuszczalności dla promieni rentgenowskich anatomii człowieka. Rozwiązanie umożliwi dostosowane do potrzeb wytwarzanie fantomów i tworzenie ultrarealistycznych cech anatomicznych człowieka z pełną radiograficzną dokładnością patologii specyficznej dla pacjenta, która nie była wcześniej możliwa.

Firmy twierdzą, że projekt zmieni sposób wykorzystania fantomów w medycynie, a w niektórych przypadkach nawet umożliwi producentom urządzeń i placówkom akademickim zastąpienie ludzkich zwłok strukturami wydrukowanymi w 3D. Posiadanie tej możliwości umożliwia osiągnięcie krytycznej wydajności i minimalizuje nieuniknioną zmienność ze strony człowieka. Prace te pozwolą również uzyskać kluczowy zbiór danych badawczych, dostarczający kluczowych spostrzeżeń potrzebnych do udoskonalania algorytmów systemów CT, wspierania rozwoju materiałów i odblokowywania potencjalnych nowych obszarów zastosowań, a także identyfikowania przyszłych możliwości badawczych.

Począwszy od produkcji wydrukowanych w 3D fantomów do anatomii okolicy głowy i dostarczanej w skali, badania są dostarczane, wysyłane przez jednostki anatomii – aż do punktu końcowego, poprzedzającego, wysłanego na wydruk w 3D modelu serca i człowieka, z którego wypływają radiologiczne.

Źródło: materiały prasowe Stratasys

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like