Nowoczesność i innowacyjność to dwa dominujące obecnie w mediach sformułowania, które można spotkać praktycznie na każdym kroku. Generalnie większość rzeczy jaka nas otacza jest w mniejszym lub większym stopniu nowoczesna i innowacyjna. Czy to nowy smartfon, nowa suszarka do włosów, czy chociażby drukarka 3D – próbując dowiedzieć się coś więcej na ich temat dość szybko dociera do nas informacja o tym jak nowoczesne i innowacyjne rozwiązania zostały w nich zastosowane. Niestety jeśli chodzi o nasz kraj to nowoczesność i innowacyjność są towarami deficytowymi – Polska zajmuje dość odległe miejsca w rankingach nowoczesności i innowacyjności. Dlatego bardzo cieszy każda nowa wiadomość o nowoczesnych i innowacyjnych produktach – tym bardziej, jeśli są to produkty z tak nowoczesnego i innowacyjnego segmentu jak druk 3D.

Polskie firmy z branży druku 3D należą bez dwóch zdań do awangardy polskiej nowoczesności i innowacyjności technologicznej. Słynie z niej chociażby olsztyński Zortrax, którego nowoczesność i innowacyjność skłoniła niedawno wicepremiera Jarosława Gowina do wizyty w siedzibie firmy i rozmowie z prezesem spółki – Rafałem Tomasiakiem, m.in. właśnie na temat innowacyjnych rozwiązań wdrażanych w ich nowoczesnych drukarkach 3D. Jednakże Zortrax nie jest jedyną polską firmą na mapie nowoczesności i innowacyjności. Słynąca ze swoich nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań rzeszowska firma Verashape nie tylko pracuje nad „innowacyjną w skali świata drukarką 3D„, to na dodatek planuje budowę nowoczesnego zakładu, w którym będą one produkowane.

Verashape, wchodzące w skład grupy Nicom, jest autoryzowanym dystrybutorem Visi – oprogramowania typu CAM, służącego do wytwarzania form wtryskowych i tłoczników, oferując równocześnie najwyższej klasy, nowoczesne i innowacyjne rozwiązania w zakresie komputerowego wspomagania projektowania oraz wytwarzania. Od dwóch lat firma funkcjonuje również w segmencie druku 3D, oferując nowoczesne i innowacyjne drukarki 3D z serii VSHAPER. W niedawnym wywiadzie udzielonym portalowi evertiq, prezes i założyciel spółki, Pan Tomasz Szymański, opowiedział o planach stworzenia jedynej w swoim rodzaju nowoczesnej i innowacyjnej drukarki 3D, która ma być docelowo produkowana w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym wyposażonym w szereg innowacyjnych rozwiązań.

Niewątpliwie do decyzji o budowie nowego zakładu przyczynił się postęp prac w projekcie dofinansowanym w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, który mamy okazję realizować przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W ramach tego projektu nasz zespół pracuje nad innowacyjną w skali świata drukarką 3D.

(…)

Oferowane przez nas drukarki 3D znajdują zastosowanie zarówno w odlewnictwie, motoryzacji, lotnictwie jak i w edukacji czy medycynie. Nasze rozwiązania już cieszą się uznaniem klientów w Polsce, Niemczech, USA i są wykorzystywane przede wszystkim w procesie prototypowania i produkcji małoseryjnej. Szczególnie ceniona jest jakość wykonywanych wydruków i solidne wsparcie, którego udzielamy od momentu uruchomienia drukarki w warunkach przemysłowych.

(…)

Realizacja projektu wspieranego przez NCBiR daje nam dodatkowo możliwość tworzenia innowacyjnych rozwiązań druku 3D, które zapewnią stabilny rozwój portfolio produktowego naszych partnerów w przyszłości, co przełoży się na wzrost ich biznesu.

Tomasz Szymański – prezes Verashape, w wywiadzie dla evertiq.pl

Gdzie konkretnie powstanie ta innowacyjna i nowoczesna fabryka?

Nasze przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w Tajęcinie, w bezpośrednim sąsiedztwie firmy OPteam SA. Nabywana pod inwestycję nieruchomość leży na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC. W tej właśnie lokalizacji powstanie siedziba firmy wraz z halą produkcyjną, wyposażoną między innymi w linię do montażu powierzchniowego układów elektronicznych. W budynku znajdować się będą również laboratoria badawczo-rozwojowe, działy technologiczne i konstrukcyjne. Do tego zakupione zostaną niezbędne urządzenia i wyposażenie biurowe – czyli wszystko to, co jest niezbędne do wsparcia naszych pracowników w procesie projektowania i wytwarzania zaawansowanych technologicznie drukarek 3D.

Tomasz Szymański – prezes Verashape, w wywiadzie dla evertiq.pl

Na czym polega nowoczesność i innowacyjność rozwiązań Verashape oraz co cechuje innowacyjną w skali świata drukarkę 3D, nad którą właśnie pracuje?

Innowacyjność naszego projektu należy rozpatrywać na dwóch płaszczyznach – procesowej i produktowej. Innowacja procesowa będzie wynikała z pozyskania nowoczesnych technologii produkcyjnych koniecznych do wytwarzania drukarek przyrostowych. Nowoczesny park maszynowy, z którego będziemy mieli okazję korzystać znacząco usprawni proces produkcyjny i zapewni wysoką jakość wytwarzanych komponentów. Z kolei innowacja produktowa, o której wspomniałem wynika wprost z celów projektu – prowadzone przez nas prace badawczo-rozwojowe zmierzają do stworzenia drukarki przyrostowej o bardzo wysokich parametrach wydruku. Myślę, że już za 3 lata efekt naszych prac ujrzy światło dzienne, a wprowadzenie tak innowacyjnego urządzenia do naszej oferty wpłynie na wzrost poziomu innowacyjności firmy i pozwoli uzyskać zdecydowaną przewagę nad konkurencją.

Tomasz Szymański – prezes Verashape, w wywiadzie dla evertiq.pl

Jak widać prezes firmy nie rzuca słów na wiatr i z jego cytowanych wypowiedzi jednoznacznie wynika, że firma traktuje niezwykle poważnie deklaracje dotyczące nowoczesności i innowacyjności wdrażanych rozwiązań w projektach, nad którymi pracuje. Duża w tym zasługa również Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które od zawsze wspiera finansowo wszelkie nowoczesne i innowacyjne inicjatywy. Trzymamy kciuki za powodzenie tego nowoczesnego projektu, tym bardziej, że dotyczy on stworzenia „INNOWACYJNEJ W SKALI ŚWIATA DRUKARKI PRZYROSTOWEJ„.

VSHAPER 2

Zdjęcie z pierwszej edycji 3D Show w Warszawie, w listopadzie 2014 r.

Źródło: evertiq.pl

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

6 Comments

  1. To najdziwniejszy tekst jaki czytałem na CD3D.pl – ilość słów „Nowoczesność i innowacyjność” jest porażająca 😉

    1. 35 X innowacyjny i 27 X nowoczesny :)NCBIR może daje za te słowa punkty w ocenianiu wniosku 🙂

  2. Co to znaczy „innowacyjny”?
    Kiedyś wydawało mi się, że wiem. Niestety, z biegiem czasu znaczenie tego słowa uległo dla mnie niemal całkowitemu zatarciu…

    1. Nie tylko dla Ciebie, też niewiele rozumiem.

      1. „Innowacyjny” , „dotacyjny” – to nazwy nowych dynamicznie rozwijających się gałęzi przemysłu (bo rozrywkowy, czy pornograficzny są ostatnio w stagnacji). Przemysły te polegają w uproszczeniu o pisaniu mówieniu, wypełnianiu formularzy,… . Firmy z tych przemysłów osiągają całkiem przyzwoite dochody, tym większe im bardziej dzielą się z kim należy (a należy)

        1. obawiam się że będzie jak z resztą dotacyjnych 95% umrze po 2021 🙂

Comments are closed.

You may also like

More in News