To być może mój najważniejszy tekst na tym portalu…? Do tej pory napisałem ich 477, ale w gruncie rzeczy żaden z nich nie miał większego znaczenia, żaden nie zmienił świata, ani nie wpłynął na niczyje życie. W najlepszym przypadku zwiększył zainteresowanie danym produktem i podniósł komuś sprzedaż. Same przyziemne sprawy… Tym razem jest inaczej – ten tekst ma znaczenie. Artur Bochnia, znany szerszemu gronu jako „arthx„, to legendarny pionier ruch RepRap w Polsce, człowiek dzięki któremu wielu obecnych weteranów branży w ogóle zainteresowała się tym tematem. Dziś arthx potrzebuje naszej pomocy. Po ciężkiej chorobie, która uczyniła go inwalidą, próbuje z trudem łączyć koniec z końcem. Ten tekst to coś więcej niż nowa drukarka 3D. To czyjeś życie…

WORRP

Gdy rozmawiałem z pionierami branży – Przemkiem Jaworskim  czy Krzyśkiem Dymianiukiem pytając ich o początki branży druku 3D w Polsce, obydwaj zgodnie – choć zupełnie niezależnie od siebie, wskazywali na arthx`a jako osobę, która miała kluczowy wkład w jej rozwoju. Pierwszą drukarkę 3D w technologii RepRap zbudował Przemek na uczelni. arthx był pierwszym w Polsce, który zbudował drukarkę 3D w warunkach domowych. Była to Prusa Mendel, której montaż opisywał szczegółowo na swoim blogu. Zainspirowało to bardzo wiele osób, a jedną z nich był chociażby… Wulfnor, który właśnie otworzył własną Spółkę produkującą komercyjne drukarki 3D.

Niestety losy arthx`a potoczyły się zgoła inaczej. Na przeszkodzie stanęła mu poważna choroba, która nie tylko pozbawiła go trwale zdrowia, ale wpędziła w poważne problemy finansowe. Pewnego dnia po prostu zniknął z zasięgu wzroku i jego dokonania zaczynały się powoli zacierać w świadomości kolejnych rzeszy adeptów druku 3D w kraju. Dziś mało kto o nim już pamięta, mimo że jego udział w tworzeniu społeczności jest niemożliwy do przecenienia. W miniony poniedziałek na forum MójRepRap.pl pojawił się jego dramatyczny apel o pomoc. Postanowiłem na niego odpowiedzieć i skontaktowałem się z nim…

Zrzut ekranu 2013-12-16 o 00.05.57

Stan Artura nie jest najlepszy, podobnie jak jego sytuacja życiowa. Ma spore problemy z chodzeniem i bardzo źle widzi. Mimo to zgodził się odpowiedzieć mailowo na kilka moich pytań, aby przybliżyć nam swoje osiągnięcia i przedstawić okoliczności jakie doprowadziły do tej sytuacji. Odpowiedzi nie są zbyt długie, ale warto mieć na uwadze, że arthx udzielał ich… patrząc przez lupę…

Paweł Ślusarczyk: Powiedz kilka słów o sobie, jak się nazywasz, kim jesteś, czym się zajmujesz (lub zajmowałeś)?

arthx: Nazywam sie Artur Bochnia. Ukończyłem Wyższą Szkołę Morską w Gdyni. Pracowałem jako radiooficer na statkach handlowych. Rozwój technologii, łączności satelitarnej itd. spowodował zmianę przepisów międzynarodowych, a to spowodowało że stałem się bezrobotnym.

PŚ: Kto jako pierwszy zbudował RepRapa w Polsce i kiedy to było?

arthx: Pierwszą drukarkę 3D Mendel zbudował Przemek [Jaworski – przyp. red.] na swojej uczelni. Ja zbudowałem pierwszą w Polsce drukarkę Prusa w warunkach domowych, co opisywałem na blogu. Skończyłem budowę na początku kwietnia 2011.

PŚ: Skąd się dowiedziałeś o projekcie RepRap?

arthx: Ponieważ interesuję się modelarstwem szkutniczym, drewnianymi modelami dawnych żaglowców, interesowałem się też trochę technologią i frezarkami CNC. O RepRapie dowiedziałem się na liście mailingowej o CNC.

PŚ: Jak wyglądały twoje początki? Skąd brałeś elementy do drukarki?

arthx: Swoją drukarkę Prusa budowałem ok 4-5 miesięcy, nie miałem pieniędzy od razu na wszystko. Części mechaniczne zakupiłem w kraju, natomiast części plastikowe – drukowane zakupiłem w UK. Silniki i pierwsze rolki filamentu w Niemczech, elektronikę ramps i hotend w USA. Ze względu na wysoką cenę importowanego filamentu zacząłem się rozglądać po krajowym rynku. Zadzwoniłem m.in. do firmy Plastspaw i po rozmowie z właścicielem doszliśmy do wniosku że będzie to możliwe. Po kilku próbkach rożnych ABS-ów i pigmentów, które potem ja próbowałem wydrukować, udało się w tej firmie uruchomić taką produkcję. Dzięki temu mamy w Polsce niezły i niedrogi filament.

PŚ: Ile drukarek 3D zbudowałeś?

arthx: Po Prusie zbudowałem jeszcze Mendelmax-a 1.5 i użytkuję go do dzisiaj.

PŚ:  Czy dało się na tym zarobić jakieś pieniądze?

arthx: Nie miałem pieniędzy na założenie firmy, wiec nie wiem czy da się na tym zarobić?

PŚ:  Jak długo byłeś aktywny w społeczności RepRap?

arthx: Nadal jestem aktywny choć niestety w ograniczonym zakresie. A pewna przerwa byla od polowy 2012.

PŚ: Dlaczego nagle zniknąłeś?

arthx: Zachorowałem. Okulary nosiłem większość swojego życia – wada wrodzona. Jednak gdy w Wigilię 2011 stwierdziłem że nie rozróżniam ciast leżących na stole, to na wiosnę 2012 poszedłem do szpitala na oddział okulistyczny. Tam, po zrobieniu badań – a zwłaszcza rezonansu magnetycznego, odnalazła się przyczyna. Był to guz, który m.in. uszkodził nerwy wzrokowe. Potem operacja w lato 2012 i dochodzenie do siebie, jakas organizacja zycia. I leki do końca życia.

PŚ: Ostatnio na forum MójRepRap.pl pojawiła się informacja, że jesteś chory i potrzebujesz pomocy. Czy mógłbyś napisać o tym coś więcej?

arthx: Otrzymuję skromny zasiłek z MOPSu i i dodatek pielęgnacyjny, co niestety nie wystarcza na pokrycie wszystkich opłat, czynszu, zapłacenie za leki. Na same leki wydaję 300-350 zł miesięcznie. Pojawiło się zadłużenie w Spółdzielni Mieszkaniowej, która zaczęła się domagać jego spłaty, kierując sprawę do sądu.

PŚ: Jak można ci pomóc?

arthx: Dobrowolne darowizny w celu uzbierania środków na spłatę zadłużenia. Poszukuję też pracy – ale tu może być problem. Słabo widzę i mam problemy z chodzeniem, poruszam się przy pomocy kul.

Tyle arthx… Jak widać jego sytuacja wydaje się być dramatyczna. Jest to tym bardziej smutne, jak uświadomimy sobie jak wiele tak naprawdę mu zawdzięczamy. Wyobraźcie sobie wasze życie bez filamentu z Plastspawu…

Część osób ze społeczności RepRap postanowiło wspomóc arthx`a. Krzysztof Dymianiuk z Unique Design / MójRepRap.pl i Marek Ryszka z Devil Design uruchomili na Allegro specjalne aukcje charytatywne, dochód z których ma zostać przekazany na konto Artura.

Również i my, już wkrótce uruchomimy specjalną aukcję, na której będzie można wylicytować coś wyjątkowego!

Póki co, zachęcamy do licytacji na dwóch działających już aukcjach, gdzie można otrzymać Drukarkę RepRap Prusa Mendel UDS (do skończenia) od Unique Design i ponad 2kg różnokolorowych filamentów do Devil Design. Zachęcamy również innych, do tworzenia aukcji charytatywnych dla Artura. Są Święta Bożego Narodzenia – zabawcie się w Świętego Mikołaja! Dla Was – firm tworzących tą branżę – to raptem kilkaset złotych. Dla Artura, który wspierał to od samego początku – być może ostatnia szansa na to aby zachować własny dom…

Linki do aukcji (skopiuj i przekaż dalej):

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

9 Comments

 1. Mam nadzieję, że wszystko się dobrze ułoży. Gdyby nie Artur to sporo ludzi by nie zainteresowało się drukarkami. Sam jak dostałem od niego części do swojej prusy jako pierwszy cel postawiłem sobie aby moja drukarka drukowała przynajmniej tak dobrze jak części które otrzymałem. Jego mendelmax był czymś niesamowitym, w czasach kiedy inni cieszyli się swoimi druciakami 🙂

 2. Nie wiem czy właściciel Plastspawu wie o całej akcji, ale prześlę link do artykułu. Pamiętam rozmowy z Arturem, kiedy to mówił o fakcie pierwszych testów filamentu z Plastspawu i w sumie … podaniu na tacy sposobu na biznes (to już moje rozmyślania, bo jak było to wiedzą tylko oni dwaj).

  1. Już po publikacji tekstu Artur przekazał mi, że otrzymuje wsparcie od Plastspawu

 3. […] Cały wywiad z Arturem Bochnia można przeczytać na Centrum Druku 3D. […]

 4. Na czwartkowym drukowaniu ozdób postaramy się zrobić jakąś zbiórkę i pomóc. Zastanawialiśmy się też w kwestii pracy, nie stać nas na zatrudnienie na umowę o pracę na zwyczajnych warunkach (przynajmniej do nowego roku), ale jeżeli jest zaświadczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności to można skorzystać z http://www.pfron.org.pl/, czy ktoś miał z tym doświadczenie? Prosilibyśmy o adres mailowy arthx’a .

  1. Dzięki za kontakt i chęć pomocy! Wiem, że macie konto na MRR – napiszcie do arthxa na PW, z pewnością odpisze. W ten sposób np. ja prowadzę z nim korespondencję.

   1. Dobra, tak zrobimy.

 5. Kawał historii, sam osobiście pierwszy raz słyszę o prekursorze ruchu RR w Polsce
  I oczywiście przyłączam się do akcji.

Comments are closed.

You may also like

More in News