Chciałoby się powiedzieć, że „mamy to”. Duży producent dóbr konsumenckich wprowadza do powszechnej sprzedaży produkt w pełni wykonany w technologii druku 3D. Wilson Sporting Goods Co., to większości znany amerykański producent sprzętu sportowego.

W zeszłym roku pisaliśmy o 3D Airless Prototype, czyli wersji prototypowej tego, co dziś Wilson przedstawia pod nazwą Wilson Airless Gen1. Sprzedaż nowej piłki ruszyła 16 lutego i oczywiście już się wyprzedała, pomimo zawrotnej ceny $2500. Niestety miało to być wydanie limitowane i wygląda na to, że Wilson dotrzymał słowa.

Warto napisać jednak parę słów o samej piłce. Podobnie jak prototyp, piłka nie potrzebuje powietrza, a jaj sprężystość zapewniona jest dzięki odpowiedniej kombinacji materiału i geometrii. Wsparcie w rozwoju tego produktu dostarczał EOS, największy procent drukarek typu SLS na świecie. Zakładamy zatem, że i piłka została w tej technologii wykonana, choć Wilson nie wskazuje tego wprost. Nie jest również podany dokładny materiał z jakiego została wykonana. Możemy jedynie spekulować, czy jest to PA12, PA11, czy może TPU.

Wersja sprzedażowa została również usprawniona w kilku obszarach:

  1. Poprawiono geometrię dla lepszej sprężystości
  2. Dla sprawniejszego procesu produkcyjnego dodano otwory w strukturze, co przekłada się na krótszy czas produkcji. Prawdopodobnie chodzi o mniejszą powierzchnię wymagającą spieku
  3. Każda piłka posiada wbudowaną etykietę, na której można (było) umieścić własny napis
  4. Piłkę wypuszczono w trzech wariantach kolorystycznych: białym, czarnym oraz brązowym.

Co do tego ostatniego punktu, to dostawcą rozwiązania jest DyeMansion. General Lattice dostarczyło rozwiązań w zakresie oprogramowania do optymalizacji geometrii, a sama piłka została wyprodukowana przez SNL Creative w Kalifornii.

Poniżej zamieszczamy film promocyjny

Źródło: www.wilson.com, via www.eos.info

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in Druk 3D