Międzynarodowa firma konsultingowa Wohlers Associates, ogłosiła coroczny raport finansowy dla branży druku 3D. Według wyliczeń firmy, w 2012 roku całkowity dochód firm działających na tym rynku na świecie wyniósł 2,2 miliarda dolarów, co stanowiło wzrost o 28,6% w stosunku do roku poprzedniego. Raport zakłada  kolejne wzrosty: 3,7 miliarda dolarów w roku 2015 i 6,5 miliarda w roku 2019. Wyliczenia pokrywają się zatem z wnioskami przedstawionymi jakiś czas temu przez Lux Research.

Raport stwierdza też bardzo wiele ciekawych faktów dotyczących branży druku 3D:

 • 28% sprzedaży usług druku 3d było związanych z produkcją części do gotowych produktów, a a nie tradycyjnych modeli, prototypów, czy makiet
 • kraje z największym udziałem w rynku to:
  • USA - 38%
  • Japonia - 9,7%
  • Niemcy - 9,4%
  • Chiny - 8,7%
 • USA tracą powoli swoją dominującą pozycję na rynku - jeszcze dziesięć lat temu firmy ze Stanów Zjednoczonych przeważały na rynku sprzedaży profesjonalnych maszyn i systemów do druku 3D; w tamtym okresie z USA pochodziło 10 firm tego typu, podczas gdy w całej Europie było ich 7, tyle samo w Japonii i 3 w Chinach; obecnie USA reprezentuje już tylko 5 firm, podczas gdy Europę 16, Chiny 7 i Japonię 3; jak stwierdzają autorzy raportu, dla Stanów Zjednoczonych jest to "dramatyczna zmiana".

Gospodarka amerykańska po latach światowej dominacji przechodzi głęboki kryzys gospodarczy. Marzeniem większości polityków zarówno konserwatywnych jak i demokratów, jest przywrócenie w Ameryce Północnej produkcji przemysłowej, do stanu sprzed kilkunastu - kilkudziesięciu lat. Jednym z elementów tego planu miał być właśnie rozwój technologii druku 3D. Niestety powyższe badania i obliczenia pokazują coś zgoła odmiennego. Chociaż druk 3D został stworzony i opracowany w USA i to tam póki co powstaje najwięcej innowacyjnych projektów, udział finansowy w rynku powoli się wyrównuje. W przyszłości Stany Zjednoczone staną się jedynie udziałowcem całego rynku, a nie jego dominantem. Niedawno pisał o tym również Carl Bass - prezes Autodesku.

Z drugiej strony powinna cieszyć nas informacja o wzroście obrotów dla branży oraz to, że coraz większy udział mają w tym kraje UE. Nie pozostaje zatem nic innego jak tylko wspierać rodzime projekty, tak aby jak najszybciej dołączyć do grona potentatów.

Ekologiczne rozwiązania dla luksusowych wnętrz

COLORISED to dostawca ekskluzywnych produktów i rozwiązań dla wykończenia wnętrz. W ofercie znajdują się ekologiczne, naturalne oraz ręcznie wytwarzane produkty, które łączą zrównoważony rozwój z wysoką jakością. Wszystkie oferowane produkty są oparte o drewno, tkaniny oraz biotworzywa – biodegradowalne lub kompostowalne.

Poznaj nasze produkty: ECO Lampy, tkaniny napinane, luksusowe meble, ekskluzywne lustra oraz ręcznie produkowane drzwi i schody.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like