Kilka godzin temu na stronach Wall Street Journal pojawiła się informacja o sporym zamieszaniu wokół MakerBota. Nowojorski start-up, który w przeciągu czterech lat stał się jednym z liderów rynku desktopowych drukarek 3D, rozpoczął podobno rozmowy z potencjalnymi kupcami oraz rozważa zwiększenie funduszu kapitałowego do 300 milionów dolarów. Reporter WSJ Spencer Ante, który jako pierwszy pojawił się z tą informacją, nie jest pewny czy faktycznie dojdzie do przejęcia firmy, czy też MakerBot szuka po prostu funduszy na dalszą działalność, wie natomiast, iż szykuje się coś dużego…

Bre Pettis - założyciel i CEO Makerbot  Źródło: www.makezine.com

Bre Pettis – założyciel i CEO Makerbot
Źródło: www.makezine.com

Tego typu działania są typowe w przypadku wielkich przejęć spółek start-up`owych. Instagram został kupiony przed Facebooka chwilę po tym jak uzyskał dofinansowanie w wysokości 50 milionów dolarów, Foursquare otrzymało propozycje wykupu od Yahoo i Facebooka w dokładnie takich samych okolicznościach. Póki co MakerBot ucina wszelkie spekulacje i nie wydaje żadnego oficjalnego oświadczenia.

MakerBot został założony w 2009 roku przez Pettisa – szkolnego nauczyciela i dwójkę programistów Zacka Hoeken Smitha i Adama Mayera. Aktualnie w firmie pozostał tylko Pettis, który jest równocześnie posiadaczem największej ilości udziałów w spółce. MakerBot bardzo dynamicznie się rozwija, dziś rano pisaliśmy chociażby o kolejnym naborze do firmy i tworzeniu drugiej fabryki drukarek 3D. W zeszłym roku MakerBot uzyskał dochód na poziomie 10 milionów dolarów, w tym roku szacuje się, że wzrośnie on do 50 milinów. Największym odbiorcom jego flagowego produktu – Replicatora, jest Ford Motor.

Mimo całego zamieszania, eksperci branżowi raczej nie spodziewają się sprzedaży firmy. Z uwagi na tak dynamiczny wzrost obrotów i wartości spółki, Pettis raczej nie sprzeda MakerBota na wciąż tak wczesnym etapie rozwoju. Bardziej prawdopodobnym będzie scenariusz, iż firma dokapitalizowuje się na potrzeby kolejnych inwestycji. W każdym bądź razie, będziem informować na bieżąco o kolejnych ruchach Bre Pettisa i MakerBota.

Źródło: www.wsj.com / www.venturebeat.com / www.3dprintplan.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w News