Zortrax startuje z nowym projektem, w ramach którego udostępni wybranym organizacjom drukarki 3D do wykorzystania w działaniach R&D. Program „Innowatorzy – druk 3D technologią przyszłości” jest skierowany przede wszystkim do organizacji studenckich, naukowych i edukacyjne. Jego beneficjentami mogą być również fundacje, stowarzyszenia, koła studenckie czy uczelnie wyższe. Aby ubiegać się o kwalifikację do programu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przedstawić pomysł, który przekona Zortrax do współpracy.

Dzięki drukarkom Zortrax udało się już zrealizować kilka ważnych projektów, które były wcześniej wstrzymywane m.in. ze względu na ograniczenia finansowe. Druk 3D często jest zdecydowanie tańszą alternatywą dla tradycyjnych metod wytwórczych zarówno w procesie prototypowania, jak również produkcji docelowych elementów.

Jednym z przykładów tego typu współpracy jest Falectra, czyli pierwszy polski motocykl elektryczny. Jego pomysłodawca wykonał wirtualny projekt pojazdu, jednak szybko okazało się, że nie jest on wystarczającą podstawą dla inwestorów aby pozyskać finansowanie. Stworzenie działającego prototypu było niemożliwe ze względu na bardzo wysokie koszty. Samo wykonanie paneli tworzących zabudowę motocykla z laminatu było wyceniane na co najmniej 150 tys. PLN, co znacznie przekraczało posiadany budżet. Ostatecznie projekt udało się zrealizować dzięki współpracy z Zortrax – części prototypu powstały na drukarkach 3D, a koszt całego procesu był niemal siedem razy niższy.

Kolejnym projektem jest elektroniczna proteza ręki, której części zostały wydrukowane na drukarce 3D Zortrax przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu ze swoim wychowawcą. Zortrax chętnie angażuje się również w działania edukacyjne – 11 stycznia br. w ramach projektu STEM organizowanego przez Politechnikę Warszawską przedstawiciele firmy poprowadzili warsztaty z druku 3D dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych. Eksperci opowiedzieli o tym, czym jest druk 3D i jakie są rodzaje technologii addytywnych. Nauczyciele dowiedzieli się jakie są zastosowania druku 3D i co najważniejsze – w jaki sposób można wykorzystać go w edukacji.

Druk 3D jest nieoceniony w wielu branżach od wzornictwa przemysłowego, mody, architektury przez motoryzację, na medycynie i inżynierii kończąc. Firma chce, żeby kolejne osoby mogły się o tym przekonać i jednocześnie wierzy, że uda jej się znaleźć innowacyjne projekty, które zostaną zrealizowane właśnie dzięki tej technologii.

– „Wspieramy ciekawe inicjatywy i chcemy pomagać w ich realizacji, dlatego oferujemy polskim organizacjom drukarki 3D do wykorzystania w różnorodnych projektach. Zależy nam, żeby dotrzeć do osób, które już realizują lub chcą zrealizować ciekawe przedsięwzięcia, a niekoniecznie mają zasoby, żeby móc działać. Jesteśmy przekonani o korzyściach w obszarze innowacji jakie niesie ze sobą współpraca ze środowiskiem biznesowym i naukowym” – mówi Rafał Tomasiak, prezes Zortrax.

Zortrax zaprasza do współpracy podmioty prowadzące działalność gospodarczą na terenie Polski, w ramach której może być wykorzystana technologia druku 3D. Szczegółowe informacje o tym, co należy zrobić, aby wziąć w nim udział dostępne są na stronie https://zortrax.com/pl/innowatorzy/.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like