Opisywana przez nas wielokrotnie innowacyjna technologia HP – Multi Jet Fusion, jest już w zasięgu ręki każdego z nas… Chociaż mało kto będzie w stanie pozwolić sobie na zakup samej drukarki 3D (jej koszt oscyluje w granicach 0,7 – 1 mln PLN), właśnie pojawiła się pierwsza okazja ku temu, aby zamówić wydruki z tej maszyny za sprawą Materialise. Czołowa firma usługowa na świecie, której polski oddział znajduje się we Wrocławiu, testuje Multi Jet Fusion od grudnia zeszłego roku, a teraz oficjalnie wprowadza usługę druku 3D opartą o tą metodę do swojego szerokiego portfolio usług.

Multi Jet Fusion to technologia proszkowa, w której nie stosuje się lasera. Zamiast niego, wykorzystuje się substancje topiące i dekorujące, które są wtryskiwane w miejscach, gdzie cząsteczki muszą być selektywnie topione. Drukarki 3D wykorzystują w pracy drobnoziarnisty materiał PA 12, który jest zdolny do tworzenia ultracienkich warstw wynoszących 80 mikronów.

Proces jest opisany na poniższej ilustracji:

Gdzie można stosować technologię Multi Jet Fusion? Wg Materialise jest ona idealna w przypadku projektów, które wymagają tekstury powierzchni lub dużej szczegółowości. Szczególnie sprawdza się w częściach funkcjonalnych, częściach wymagających drukowanych etykiet, grawera, tłoczenia lub cieńszych ścian, które można uzyskać przy użyciu innych wersji PA12.

Giovanni Vleminckx, inżynier ds. badań w Materialise, odpowiedzialny za wdrożenie Multi Jet Fusion w firmie, zwraca także uwagę na wyższą izotropię i mniejszą porowatość drukowanych modeli przestrzennych. W wielu innych aspektach właściwości te i zastosowania są podobne do spiekania laserowego.

Wyceny i zlecenia można są obsługiwane przez platformę Materialise OnSite. Zamówienia są realizowane w przeciągu pięciu dni roboczych. Specyfikacja usługi:

  • minimalna grubość drukowanej warstwy: 0,08 mm
  • maksymalne wymiary drukowanego detalu: 256 x 340 x 360 mm
  • dostępne wykończenia: normalne (piaskowanie) oraz barwione (czarne).

Aby uzyskać wycenę, wystarczy przesłać model 3D do aplikacji Materialise – zostanie wygenerowana automatycznie.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News