Nowy Porządek Świata

15

Niczym Piotr Ożański – oryginalny człowiek z marmuru, wyrobiliśmy przez weekend z Bogusławem 802% normy i skończyliśmy… Oto Nowa Jakość, Nowa Nadzieja i Nowy Porządek Świata – oto Nowe CD3D. Choć pot strumieniami zalewał nam oczy, a palce dłoni paliły od uderzania w klawisze klawiatury notebooków, nie ustawaliśmy w pracy dążąc za wszelką cenę do oddania naszym czytelnikom czegoś wspaniałego… czegoś pięknego i unikalnego… Od dziś wchodzimy na zupełnie nowy poziom jakościowy, podnosząc poprzeczkę jeszcze wyżej niż poprzednio. Nadchodzi nowe, nadchodzi lepsze.

Tak się jakoś to wszystko układa, że większość kluczowych zmian jakie zachodzą w naszym serwisie przypada na okrągłą liczbę artykułów. I tak dzisiejszy tekst jest siedemsetnym jaki został opublikowany na CD3D. Choć gdy rok temu publikowałem pierwszą pięćdziesiątkę po cichu liczyłem na tego typu sukces, nie spodziewałem się, że nastąpi on tak szybko? Wiele osób prowadzących podobne serwisy z którymi startowałem, odpadła gdzieś po drodze, a ci którzy pozostali publikują sporadycznie lub wcale…

Dlatego aby móc się rozwijać dalej od pewnego czasu zaczęliśmy pozycjonować się i porównywać względem zupełnie innych mediów. Na początku były to blogi technologiczne pokroju Antyweba i Spider`s Weba, dziś są to przede wszystkim serwisy zagraniczne. Pewnego dnia uświadomiłem sobie, że koncentrując się wyłącznie na rynku lokalnym prędzej czy później – wraz ze wzrostem zainteresowania tematem druku 3D przez media mainstreamowe, Centrum Druku 3D będzie stopniowo marginalizowane nigdy nie wznosząc się na pełny pułap swoich możliwości.

Dziś jesteśmy jednym z głównych ośrodków informacji i wiedzy na temat druku 3D w polskim internecie. Jest to spowodowane dwoma czynnikami – po pierwsze tego typu serwisów jest bardzo mało, po drugie, mainstreamowe media zajmują się tą tematyką od wielkiego święta nie zgłębiając zanadto istoty poruszanego problemu. Nie mniej jednak gdy druk 3D zacznie generować większe zainteresowanie – i co za tym idzie, większą klikalność, każda licząca się redakcja technologiczna, czy to w Onecie, Gazecie.pl, czy wspomnianych Antywebach i Spider`s Webach zatrudni redaktorów specjalizujących się tyko w tym zagadnieniu. Wtedy nastąpi naturalny odpływ czytelników, zwabionych w gruncie rzeczy dokładnie tymi samymi treściami co u nas, ale otoczonymi szeregiem artykułów o zupełnie innej, choć pokrewnej tematyce. Tak jak na CD3D będzie można poczytać wyłącznie o druku 3D, tak na pozostałych serwisach technologicznych będzie można czytać o wszystkim – także o druku 3D.

Jest to naturalna kolej rzeczy i nie ma się na to co obrażać. Duży kapitał zawsze wygrywa z małym, szeroka oferta zawsze wygrywa ze specjalistyczną i wąsko wyprofilowaną, a mainstream zawsze wygrywa z undergroundem.

Chyba, że zawczasu uczyni się coś, czego żadne z w/w mediów nigdy nie osiągnie – wyjdzie się ze swoją ofertą zagranicę.

Każdy kraj ma swój Onet.pl, Gazetę.pl, czy kilkanaście blogów technologicznych o wszystkim i o niczym. Serwisów poświęconych technologii druku 3D jest bez porównania mniej i większość z nich ma jakiś mniejszy czy większy handicap. Choć nie będzie to proste, dołączenie do czołówki wydaje się być w zasięgu ręki – a z pewnością jest warte spróbowania. Jeżeli się to powiedzie, nie straszna nam będzie lokalna konkurencja, bez względu na to jaka by ona nie była i jakim kapitałem by nie dysponowała. Będziemy mieli bowiem coś, co z natury rzeczy będzie poza ich zasięgiem – czytelnika międzynarodowego.

Jest to również jedyna w swoim rodzaju okazja dla rodzimej branży druku 3D. Uruchamiamy nowy dział w postaci BAZY FIRM, gdzie zamierzamy prezentować sylwetki firm tworzących rynek druku 3D w Polsce. W momencie gdy wyjdziemy na świat i zdobędziemy tam stałych czytelników, odbije się to z korzyścią dla tych, którzy skorzystają z naszej oferty, gdyż będą mogli prezentować swoje produkty i usługi również na zagranicznych rynkach.

Podsumowując, mamy nadzieję, że nowa odsłona serwisu Wam się spodoba. Nie wszystko jeszcze działa jak trzeba, forum jest w powijakach, nie wszystkie grafiki zostały poprawione i nadgrane, ale będziemy starali się na bieżąco to wszystko aktualizować. Przez pierwszych kilkadziesiąt godzin mogą pojawić się ewentualne problemy z wyświetlaniem lub ładowaniem strony – serwis jest nowy, więc nasz system do optymalizacji ruchu musi go sobie zcache`ować co może być chwilami dość kłopotliwe dla serwera. Dlatego proszę o cierpliwość i wyrozumiałość.

Zachęcam też do dzielenia się uwagami na temat wszystkiego co jest związane z serwisem i wymaga waszym zdaniem poprawy lub zmiany. Jeżeli będzie to możliwe, będziemy starali się dopasowywać CD3D maksymalnie do Waszych oczekiwań i potrzeb.

Ponieważ – choć co prawda to my tworzymy ten serwis – to Wy go czytacie…

Grafika: [1]

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.