Zortrax sukcesywnie pnie się w rankingach użytkowników serwisu 3D Hubs

5

3D Hubs – największa na świecie platforma internetowa pośrednicząca w usługach druku 3D, słynie ze swoich raportów dot. popularności drukarek 3D oraz wszystkich pokrewnych z tym rzeczy wśród swoich użytkowników. Serwis posiada ponad 120 tysięcy zarejestrowanych użytkowników ze 150 krajów świata (w tym z tak egzotycznych jak na druk 3D, jak Afganistan, Albania czy Haiti). Najnowszy raport został opracowany na podstawie 2279 recenzji i opinii zebranych wśród potwierdzonych użytkowników. Dla nas najciekawszą informacją z tego raportu, jest sukcesywnie rosnąca pozycja olsztyńskiego Zortraxa. Firma po raz pierwszy przebiła się do TOP 20 najczęściej używanych drukarek 3D, kolejny raz znalazła się również w absolutnej czołówce najwyżej ocenianych urządzeń.

Opisując wyniki raportów 3D Hubs każdorazowo zwracam uwagę na dwie bardzo ważne rzeczy: po pierwsze, dotyczą one tylko i wyłącznie dość specyficznego grona użytkowników – mianowicie tylko i wyłącznie tych, którzy zdecydowali się zarejestrować w serwisie 3D Hubs. Wyniki tych raportów nie odzwierciedlają zatem rzeczywistej sytuacji rynkowej, a jedynie pewnego obszaru. Z drugiej jednak strony, tego typu raportów jest na świecie tak niewiele, że nawet tak dość wybiórcze i w naturalny sposób ograniczone źródło danych jest lepsze niż jego brak. Koniec końców daje bowiem pewien pogląd na sytuację – i do pewnego stopnia z pewnością ją odzwierciedla.

Jeśli chodzi o czołówkę najpopularniejszych niskobudżetowych drukarek 3D wśród użytkowników 3D Hubs, to pozostaje ona praktycznie bez zmian. Najwięcej użytkowników mają MakerBot Replicator 2 i 2X, Ultimaker 1 i 2, Prusa i3 oraz pozostałe konstrukcje drukarek 3D sklasyfikowane jako RepRapy. Na ósme miejsce awansowała drukarka 3D daVinci 1.0, oczko niżej znajduje się najbardziej znana niskobudżetowa drukarka 3D drukująca z żywicy światłoutwardzalnej – The Form 1, natomiast Zortrax M200 po raz pierwszy został sklasyfikowany na tej liście i to od razu na trzynastej pozycji (poprzednio był sklasyfikowany w kategorii INNY).

3D Hubs - drukarki 3D

Zortrax ponownie zajął drugie miejsce w kategorii najwyżej ocenianych drukarek 3D, będąc wyprzedzonym jedynie przez The Form 1, drukujące jednak w zupełnie innej, dokładniejszej technologii. Tym samym jest najwyżej ocenianą niskobudżetową drukarką 3D drukującą w technologii FDM. Jeśli chodzi o listę najwyżej ocenianych drukarek 3D o charakterze profesjonalnym / przemysłowym jest ona zdominowana przez produkty Stratasysa i 3D Systems. Użytkownicy 3D Hubs najbardziej cenią sobie pracę na Objet Eden 260 i ProJet 3500 HDMax.

3D Hubs - jakość

Wśród producentów prym wiodą urządzenia sklasyfikowane jako RepRapy, MakerBot i Ultimaker. Każdy z producentów (poza rzecz jasna RepRapami) posiada kilka urządzeń na liście najpopularniejszych (Replicator 1, 2, 2X, 5th, MakerBota oraz Ultimaker 1 i 2 Ultimakera).

3D Hubs - producenci

Jeśli chodzi o popularność rodzajów drukowanych modeli, najczęściej są to modele i prototypy jak również wydruki kwalifikujące się jako sztuka bądź moda.

3D Hubs - modele

Bez zmian przedstawia się kwestia najpopularniejszych kolorów filamentów – są to czarny, biały, niebieski, zielony i czerwony.

3D Hubs - kolory

Źródło: www.3dhubs.com

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Dyrektor Projektu w CD3D Medical. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Współtwórca Otwartego Klastra Biodruku 3D w łódzkim Bionanoparku. Współtwórca SKAFFOSYS - pierwszej polskiej komercyjnej biodrukarki 3D.