W odpowiedzi na niedzielny artykuł mnóstwo osób zgłosiło swoją chęć zaangażowania w akcję pomocy w tworzeniu sprzętu ochrony osobistej dla personelu medycznego, w postaci przyłbic. Przyłbice posiadają drukowane 3D elementy, do których wykonania niezbędna jest pomoc organizacji, firm oraz wolontariuszy.

Aby usystematyzować mnóstwo informacji, których ilość rośnie z godziny na godzinę przygotowaliśmy artykuł z najczęściej otrzymywanymi pytaniami.

Kto może pomóc?

Każdego dnia dostajemy mnóstwo zgłoszeń – dziękujemy za wszystkie. Szczególnie istotna jest dla nas pomoc firm, które mogą przekazać materiały – filamenty, folie PET (oraz świadczyć usługi jej cięcia laserowego) czy gumki, które pozwalają na bezpieczne korzystanie z przyłbic.

Drukując 3D elementy do masek pamiętajcie, aby zachować szczególne środki ostrożności – pracować w czystym pomieszczeniu, nosić gumowe rękawiczki oraz maseczkę.

Z kim się kontaktować?

Inicjatywa szybko zebrała wokół siebie wiele wolontariuszy i organizacji, które chcą pomóc. Jednocześnie, wśród zgłoszonych osób wytypowani zostali lokalni, regionalni koordynatorzy. Aby ułatwić proces nawiązywania kontaktu, w pierwszej kolejności prosimy o kontakt z:

Anna Ślusarczyk
[email protected]

Jak wykonać przyłbicę ochronną?

Wykonując przyłbicę ochronną, na potrzeby swoje lub chcąc przekazać ją dla organizacji należy przestrzegać wszelkich zasad higieny i bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że wirus może przeżyć na powierzchni plastiku kilkanaście godzin, dlatego zaleca się, aby pracując nad elementami korzystać z maseczek jednorazowych oraz gumowych rękawiczek. Istotna jest również praca w czystym otoczeniu, przy zachowaniu maksimum ostrożności.

Model do pobrania

Parametry druku 3D (źródło: majsterkowo.pl):

  • 3 obrysy
  • 30% wypełnienia
  • warstwa 0.3

Z jakiego materiału wykonywać elementy przyłbic 3D?

Najlepiej drukować z materiału PET-G, ponieważ wydruki z PET są łatwe w dezynfekcji. Jak się jednak okazuje, wydruki 3D z PLA mogą również znaleźć zastosowanie w produkcji przyłbic. Jednak ze względu na łatwość odkażania a także stosunkową elastyczność PET-G jest jak na razie najodpowiedniejszym materiałem.

Co oprócz druku 3D?

Do produkcji masek potrzebne są :

  • przezroczyste osłony wykonywane z folii PET. Osoby, które dysponują folią o grubości 0,5 lub 0,6 mm lub ploterami laserowymi do wycinania folii oraz chcą pomóc mogą kontaktować się z lokalnymi koordynatorami,
  • gumka mocująca – preferowane tzw. ” gumki ciążowe” z dziurkami.

Montaż przebiega następująco:

Jak wygląda sprawa atestów przyłbic?

Tę kwestię szczegółowo opisał Łukasz Więcek z majsterkowo.pl:

„Pamiętajcie, że one nie mają absolutnie żadnych atestów medycznych (i w ogóle żadnych). Jest to domowa produkcja, w której nie jesteśmy w stanie zapewnić jakiejkolwiek sterylności. Staramy się wszystko składać i pakować do worków strunowych w rękawiczkach, ale wiecie – nadal to jest produkcja domowa

(…)

Traktujcie przyłbice jako dodatkową warstwę ochronną w czasie rozmowy z ludźmi/pacjentami, a nie jak certyfikowaną przyłbicę wykonaną z atestowanych materiałów.”

Projekt opracowany przez Prusa Research uzyskał aprobatę czeskiego Ministerstwa Zdrowia i tam drukowany jest na masową skalę. W Polsce, z dnia na dzień, rośnie ryzyko niedoboru środków ochrony osobistej.

Jak można zgłosić się po pomoc?

Jednostki, w których brakuje podstawowego sprzętu ochrony osobistej mogą zgłaszać takie zapotrzebowanie poprzez formularz kontaktowy lub kontaktować się z przedstawicielami grupy za pomocą maila [email protected].

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Druk 3D