Kolejny kwartał – kolejne wzrosty przychodów i zysków Zortraxa. Spółka poinformowała dziś, że w ciągu trzech pierwszych kwartałów tego roku wypracowała 10 mln PLN zysku netto, w porównaniu do 5 mln PLN w analogicznym okresie przed rokiem. Przychody wyniosły ponad 37 mln PLN, niemal zrównując się z całkowitymi przychodami za cały zeszły rok.

Porównując kwartały I-III za 2016 i 2015 rok, przychody Zortraxa wzrosły o 46%, a zysk netto aż o 99%. Zysk netto w samym wrześniu wyniósł aż 1,3 mln PLN netto, co w porównaniu z innymi polskimi producentami drukarek 3D, stanowi przepaść nie do przejścia…

Warto również zauważyć, że spółka osiągnęła tak dobry wynik finansowy, mimo że trzeci kwartał to dość trudny okres dla producentów urządzeń przemysłowych z uwagi na okres wakacyjny.

zortrax-zysk

Chociaż powyższe wyniki finansowe budzą uznanie, wciąż mogą być trochę rozczarowujące. W listopadzie 2015 r., prezes spółki – Rafał Tomasiak, zapowiadał że w 2016 r. zamierza osiągnąć zysk na poziomie aż 25 mln PLN. W przypadku osiągnięcia tego wyniku miał otrzymać premię w wysokości 186 tys. akcji spółki. Niestety wszystko wskazuje na to, że mu ona przepadnie, ponieważ do tej pory Zortrax zrealizował dopiero 40% planu. Czwarty kwartał roku to czas prawdziwych żniw dla producentów maszyn, jednakże trudno uwierzyć, aby spółce udało się do końca 2016 r. zarobić ponad dwa razy więcej niż do tej pory…

W zeszłorocznych predykcjach wskazywano, że zapowiadany poziom zysku ma zostać osiągnięty w dużej mierze za sprawą sprzedaży Zortraxa Inventure. To jak wiemy się nie udało… Teraz Tomasiak twierdzi, że w czwartym kwartale kluczową rolę ma odegrać wprowadzony niedawno na rynek M300. Zapowiada też – UWAGA!, wprowadzenie nowych produktów na rynek!

Przez ostatnie kilka miesięcy intensywnie pracowaliśmy nad wprowadzeniem do sprzedaży naszej nowej drukarki 3D Zortrax M300, która spotkała się z dużym zainteresowaniem klientów zarówno w Polsce, jak i za granicą. To pozwala nam wierzyć, że powtórzy sukces modelu M200. Zapewniamy, że to nie koniec nowych produktów ze strony Zortrax. Nie zamierzamy zwalniać tempa, wręcz przeciwnie – wciąż będziemy się rozpędzać.

Rafał Tomasiak, Prezes Zarządu Zortrax S.A.

Osobiście, tak po koleżeńsku, radziłbym Prezesowi, żeby tak nadmiernie się nie rozpędzał, tylko rozliczył najpierw z Zortraxa Inventure.

Źródło: www.zortrax.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

1 Comment

  1. Kwstia czy ludzie zapłącą za spuchniętego M200 ponad 2 razy tyle. Bo pod względem czasu produkcji to chyba lepiej kupić 2 M200 w cenie jednego M300 i jeszcze jakies drobne zostaną 🙂

Comments are closed.

You may also like

More in News