W dniach 15 i 16 października 2019 odbędzie się VII-ma edycja Hightech Venture Days – wiodącego programu w Europie skupiającego się na finansowaniu start-upów z obszaru zaawansowanych technologii. Wydarzenie odbędzie się w Dreźnie, w Niemczech, gdzie spotkają się wyselekcjonowane firmy technologiczne i grupa międzynarodowych inwestorów. 40 wybranych firm specjalizujących się w obszarze sześciu kluczowych technologii (inżynieria maszyn i urządzeń, mikro- i nanoelektronika, ICT, technologie środowiskowe i energetyczne, materiały, nauki przyrodnicze oraz transport i logistyka) zaprezentują swoje firmy inwestorom na wyselekcjonowanej wystawie. Wśród finałowej 40-tki znalazł się 3D Lab – jeden z najdłużej działających na rynku dystrybutorów przemysłowych drukarek 3D oraz twórca rewolucyjnego atomizera do metali – ATO Lab.

ATO Lab jest pierwszym tego typu urządzeniem na świecie, pozwalającym na atomizację niewielkich ilości proszków metali – urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o badaniach nad nowymi typami materiałów, jednak według specjalistów z 3D Lab urządzenie ma szansę znaleźć zastosowanie w różnorodnych aplikacjach. Zastosowana w urządzeniu technologia ultradźwiękowej atomizacji materiału pozwala na osiąganie sferycznych cząstek o średnicy od 20 do 100 µm – cały proces przeprowadzany jest w atmosferze gazu osłonowego. Urządzenie jest w stanie atomizować takie materiały jak aluminium, tytan, stal nierdzewna czy metale szlachetne.

ATO Lab zadebiutowało na targach Formnext 2017, z miejsca stając się jedną z sensacji tego wydarzenia. Rok później, na tej samej imprezie targowej, 3D Lab zaprezentował pełną linię technologiczną do atomizacji metali rozpoczynając oficjalną sprzedaż maszyn.

Główne zalety ATO Lab to:

  • wysoka jakość otrzymywanych proszków metali,
  • brak ograniczeń co do minimalnej ilości przygotowywanego proszku,
  • szeroka gama materiałów, które mogą zostać poddane atomizacji,
  • stosunkowo niski koszt produkcji,
  • skalowalność systemu i elastyczność procesu wytwórczego.

W lipcu 2018 roku w 3D Lab zainwestował fundusz inwestycyjny Altamira VC, dla którego była to w tamtym momencie czwarta i zarazem najwyższa inwestycja. Pozyskane przez firmę środki w wysokości 6,6 mln PLN zostały wykorzystane na rozwinięcie pionu produkcyjnego atomizerów oraz budowy globalnego kanału dystrybucji.

Założyciele firmy – Jakub Rozpendowski i Robert Rałowicz w 2017 roku zdobyli tytuł Człowieka Roku w plebiscycie Nagrody Polskiej Branży Druku 3D, a ich firma od lat zdobywa nagrody i wyróżnienia w kolejnych konkursach.

ZOBACZ: 3D Lab wyrusza na podbój świata – wywiad z CEO firmy, Robertem Rałowiczem

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like