3D Lab – czołowy polski dystrybutor przemysłowych drukarek 3D obchodził w zeszłym roku 10-lecie swojego istnienia. Firma postanowiła to uczcić w równie wyjątkowy co spektakularny sposób – podczas targów formnext 2017 we Frankfurcie nad Menem zaprezentowała swoją pierwszą, autorską maszynę – ATO One, jedyny na świecie atomizer do metali pracujący w standardzie biurowym. Efektem było zebranie kilkudziesięciu preorderów na maszyny i otwarcie zupełnie nowego rozdziału w historii firmy. Teraz 3D Lab dopisuje kolejny, równie wyjątkowy, ogłaszając wejście do spółki inwestora i zdobycie dofinansowania w kwocie 6,6 mln PLN!

Chociaż do transakcji doszło w lipcu br., dopiero dziś mogliśmy poinformować o niej oficjalnie. Altamira VC to inwestor kapitałowy, dla którego inwestycja w 3D Lab jest czwartą i zarazem najwyższą jak do tej pory inwestycją. Pozyskane 6,6 mln PLN mają być wykorzystane w głównej mierze na rozwinięcie pionu produkcyjnego atomizerów oraz budowy globalnego kanału dystrybucji.

Maszyny ATO One powstają w nowo uruchomionym zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym w Warszawie, przy ulicy Farbiarskiej 63B. Po listopadowych targach formnext stanie się to główną siedzibą firmy.

ATO One to pierwszy na świecie kompaktowy atomizer do wytwarzania proszków metali. Maszyna umożliwia także przyspieszenie prac nad wdrażaniem nowych materiałów dla rynku technik przyrostowych oraz w innych branżach gdzie są one wykorzystywane. Aktualnie 3D Lab chwali się nieoficjalnie kilkudziesięcioma zamówieniami, które lada moment zaczną być realizowane. Podczas nadchodzących targów formnext 2018 we Frankfurcie nad Menem firma zamierza zaprezentować kompletną wersję urządzenia na dużo większym niż rok temu stanowisku.

3D Lab to firma założona w 2007 roku przez Jakuba Rozpendowskiego i Roberta Rałowicza specjalizująca się w dostarczaniu maszyn przyrostowych. Początkowo były to urządzenia Z Corporation, a od 2012 roku 3D Systems. W 2017 roku do oferty trafiły także maszyny niemieckiego OR Laser. 3D Lab jest laureatem wielu nagród branżowych CD3D, w tym tytułu Najlepszego Dystrybutora Przemysłowych Drukarek 3D 2015. Jakub Rozpendowski i Robert Rałowicz zdobyli także prestiżowy tytuł Człowieka Roku Polskiej Branży Druku 3D 2017.

ZOBACZ: Wywiad z 3D Lab, czyli jak z dystrybutora przemysłowych drukarek 3D stać się producentem urządzenia, które ma szansę zrewolucjonizować rynek druku 3D na świecie…

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like