3D Systems i EMS-GRILTECH nawiązały strategiczne partnerstwo, tworząc i wprowadzając na rynek nowatorskie tworzywo sztuczne w postaci kopolimeru nylonowego – DuraForm PAx Natural. Materiał ten posiada właściwości zbliżone do tworzyw sztucznych formowanych wtryskowo i charakteryzuje się wysoką udarnością oraz dużym wydłużeniem przy zerwaniu w dowolnym kierunku. DuraForm PAx Natural jest przeznaczony do użytku z dowolną drukarką 3D typu SLS, niezależnie od producenta – ułatwiając integrację z istniejącymi procesami produkcyjnymi. 3D Systems został wyłącznym dystrybutorem materiału.

DuraForm PAx może być używany do produkcji wytrzymałych, lekkich części klasy produkcyjnej do zastosowań takich jak ortezy, uchwyty narzędziowe, szyny i aparaty ortodontyczne, ruchome zawiasy, zbiorniki cieczy i obudowy wymagające wysokiej udarności i wytrzymałości. Materiał jest drukowany w niskiej jak na druk 3D temperaturze 120°C, co znacząco ułatwia zarówno sam proces produkcyjny, jak i późniejsze przetwarzanie końcowe. W porównaniu z innymi materiałami poliamidowymi ja PA-11 i PA-12, DuraForm PAx Natural pozwala znacznie skrócić czas dostawy części, co nie tylko pomaga biurom serwisowym i producentom utrzymać konkurencyjność, ale także przyspiesza łańcuchy dostaw.

Niska temperatura druku 3D materiału umożliwia wysoką przepustowość, a oznaczenie go jako czystego materiału bieżnego skutkuje niskimi nakładami na konserwację maszyn. Dzięki niższej temperaturze drukowania części mogą być gotowe do wysyłki już następnego dnia po otrzymaniu zamówienia. Podobne części na bazie PA12 zwyczajowo potrzebują kolejnego dnia na wystygnięcie, zanim będą gotowe do wysyłki.

DuraForm PAx Natural posiada imponującą długoterminową stabilność, wynoszącą ponad pięć lat w pomieszczeniach, pod względem właściwości mechanicznych i koloru. Gdy części są poddawane obróbce końcowej za pomocą honowania parowego – gotowe części mają doskonałą przezroczystość i gładkie wykończenie, co zwiększa zakres zastosowań, w których ten materiał może być używany. Dodatkowo, honowany parowo materiał DuraForm PAx Natural przesuwa wydłużenie przy granicy plastyczności poza wydłużenie materiałów PA-11 i PA-12. Materiał ma również wysokie wskaźniki ponownego wykorzystania (zalecana jest częstotliwość odświeżania 30%), co pomaga zmniejszyć ilość odpadów i obniżyć koszty produkcji.

DuraForm PAx Natural otrzymuje pozytywne opinie od pierwszych użytkowników końcowych. Zasadniczo zmienia strukturę kosztów technologii SLS, a także umożliwia rentowną produkcję części, które wcześniej trudno było uzasadnić przy użyciu materiału proszkowego. Materiał ma właściwości mechaniczne podobne do polipropylenu, ma duże wydłużenie, wysoką udarność i oferuje wysoki wskaźnik recyklingu.

Źródło: www.3dsystems.com
Zdjęcia: www.3dsystems.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like