3D Systems uruchomiło program regeneracji tkanek, którego celem jest zapewnienie innowacyjnego rozwiązania w przypadku zabiegów chirurgicznych wymagających rekonstrukcji tkanek człowieka. Firma stworzyła ten program w wyniku osiągnięcia znacznych postępów w opracowywaniu rozwiązań biodruku nowej generacji dla organów litych drukowanych w 3D. Dzięki połączeniu technologii biodruku 3D, biokompatybilnych materiałów i komórek pochodzących bezpośrednio od pacjentów, 3D Systems jest w stanie stworzyć unaczynione, specyficzne dla pacjenta, żywe tkanki ludzkie.

Dzięki mocy zaawansowanego modelowania 3D, nowatorskim biotuszom i szybkim biodrukarkom 3D o wysokiej rozdzielczości, 3D Systems opracowuje bezkomórkowe biointegracyjne rusztowanie do regeneracji tkanki tłuszczowej. Rusztowanie to można połączyć ze śródoperacyjną komórką (tj. przeszczepem tłuszczu) za pomocą komórek tłuszczowych pobranych od pacjenta podczas operacji. W rezultacie powstaje rusztowanie regeneracyjne, które naśladuje anatomię i fizjologię pacjenta, pomagając w uzyskaniu lepszych wyników chirurgicznych — odpowiadając na kliniczną potrzebę długoterminowego rozwiązania rekonstrukcyjnego do zastosowań w tkankach miękkich.

Firma wykorzysta swoje rozwiązania do planowania chirurgicznego VSP do planowania i projektowania rusztowań dostosowanych do potrzeb pacjentów, aby poprawić wyniki zabiegów chirurgicznych i podnieść komfort pacjentów. Jako pionier w dziedzinie spersonalizowanych rozwiązań w zakresie opieki zdrowotnej, 3D Systems od ponad dekady współpracuje z chirurgami, w tym chirurgami plastycznymi zajmującymi się rekonstrukcjami, w celu zaplanowania ponad 150.000 przypadków specyficznych dla pacjentów oraz wyprodukowania ponad dwóch milionów implantów i instrumentów dla ponad 100 urządzeń z oznaczeniem CE i Urządzenia zatwierdzone przez FDA.

Wykorzystując VSP do swojego programu tkankowego, inżynierowie biomedyczni 3D Systems będą mogli współpracować z chirurgami — począwszy od danych cyfrowych pacjenta — w celu zaprojektowania i wyprodukowania biointegracyjnych rusztowań dopasowanych do anatomii pacjenta.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy 3D Systems przeprowadziło dogłębne badania, które ukierunkowują wysiłki firmy na zbudowanie funkcjonalnej platformy do regeneracji tkanek. Obejmuje to ukończenie wielu badań na dużych zwierzętach wykazujących słuszność koncepcji biointegracyjnych rusztowań do regeneracji tkanki tłuszczowej. Firma bada proces biernie wszczepionego rusztowania angiogennego w celu zbadania zdolności do wzrostu nowych naczyń krwionośnych. Ponadto wykazała zdolność do bezpośredniego połączenia naczyniowego zespolonego (tj. bezpośredniego połączenia z układem naczyniowym) rusztowania. Rusztowania są zbudowane w skali człowieka z rodziny biokompatybilnych materiałów o regulowanych właściwościach, które zdaniem firmy będą w stanie dostosować i spersonalizować rekonstrukcje tkanek wielkości ludzkich piersi.

„Dzięki programowi regeneracji tkanek mamy teraz wyjątkową, pionowo zintegrowaną platformę technologiczną, która umożliwia nam wytwarzanie szczegółowych rusztowań hydrożelowych do wielu zastosowań w tkankach miękkich” — powiedziała Katie Weimer, wiceprezes ds. medycyny regeneracyjnej w firmie 3D Systems. „Nasza zdolność do drukowania 3D biointegracyjnej, unaczynionej tkanki w wysokiej rozdzielczości i dużej objętości wyróżnia nas i otwiera ogromne możliwości w dostarczaniu unikalnego rozwiązania chirurgom i pacjentom zajmującym się rekonstrukcją piersi. Inspiruje mnie potencjał RBT jako naszej pierwszej aplikacji tkankowej i wierzę, że ta praca zostanie rozszerzona na przyszłe zastosowania, takie jak lumpektomie, powiększanie piersi i implanty twarzy”.

Źródło: www.3dsystems.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like