Za sprawą odbywających się pod koniec minionego tygodnia stomatologicznych targów LMT Lab Day w Chicago, mieliśmy szansę na zapoznanie się z wieloma nowinkami z tej branży. Każda licząca się firma, zajmująca się produkcją drukarek 3D zaprezentowała tam jakieś nowe urządzenie lub rozwiązanie. Zobaczyć mogliśmy między innymi nową drukarkę 3D Stratasysa, nie mogło więc też zabraknąć 3D Systems, którego stoisko wyglądało nie mniej ciekawie.

Podobnie jak w przypadku Stratasysa, tak i tutaj głównym gwoździem programu była nowa, przeznaczona dla potrzeb stomatologii, drukarka 3D. Model NextDent 5100 to urządzenie, które stawia przede wszystkim na prędkość druku. Działa w oparciu o technologię Figure 4, której nazwa wywodzi się od rysunku umieszczonego przez Chucka Hulla w patencie na technologię SLA z roku 1984. Jest to rysunek, który skrywać ma klucz do szybkiego druku 3D.

Przy pomocy NextDent 5100 laboratoria i kliniki stomatologiczne mogą drukować w 3D niezbędne dla nich modele ponad cztery razy szybciej niż w przypadku innych, podobnych rozwiązań. Dodatkowo maszyna ta ma zapewniać większą oszczędność materiałów oraz zmniejszenie wydatków na proces obróbki. Wszystkie te atuty przekładają się w ostateczności na korzyść dla pacjenta, który nową protezę może pozyskać po zaledwie dwóch wizytach w gabinecie dentystycznym. W tradycyjnych metodach potrzeba aż czterech do pięciu wizyt, aby osiągnąć dokładnie ten sam rezultat.

NextDent 5100 jest kompatybilny z nowoczesnymi skanerami wewnątrzustnymi oraz ze współpracującym z nimi oprogramowaniem. Połączenie to zapewnia uzyskanie bardziej precyzyjnych wyników niż w przypadku korzystania z tradycyjnych metod. Skanowanie jest poza tym o wiele bardziej bezinwazyjne dla samego pacjenta i nie naraża go na dodatkowy dyskomfort w czasie wizyty u stomatologa.

3D Systems wprowadza również do swojej oferty imponującą liczbę osiemnastu nowych żywic NextDental, powiększając tym samym swoją ofertę do aż trzydziestu rodzajów. Fakt ten sprawia, że firma ta jest w chwili obecnej największym na świecie dostawcą stomatologicznych żywic fotopolimerowych. Tworzywa te dostępne są w wielu kolorach tak, aby łatwo można było dopasować je do barwy zębów oraz dziąseł pacjenta. Wszystkie materiały zostały zatwierdzone przez FDA i posiadają wymagane atesty i certyfikaty.

NextDent 5100 jest w tej chwili w fazie beta testów. Jego testowaniem zajmuje się grupa wybranych klientów, a ich pierwsze opinie przedstawiają się bardzo pozytywnie. Przedsprzedaż urządzenia ma rozpocząć się w drugim kwartale bieżącego roku, a pierwsze egzemplarze mają zejść z linii produkcyjnej w okolicach lata. Cena drukarki 3D ma wynosić około 10.000 $.

Źródło: 3ders.org3dprinters.3dsystems.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like