W najbliższy czwartek, 15 marca 2018 roku do sprzedaży trafi najnowsza, desktopowa drukarka 3D czołowego polskiego producenta – 3DGence. Urządzenie o nazwie 3DGence DOUBLE działa w technologii FFF i jest wyposażone w dwie głowice drukujące – jedną przeznaczoną do materiałów budulcowych, a drugą do materiału podporowego BVOH rozpuszczalnego w wodzie. Co ważne – posiada system kontroli przepływu filamentu w głowicach, dzięki czemu użytkownik może mieć pewność co do jakości finalnego detalu.

Technologicznie 3DGence DOUBLE jest kontynuacją popularnego modelu 3DGence One, który od 2014 roku należy do najpopularniejszych, polskich drukarek 3D na rynku. Obszar roboczy urządzenia to 19 cm x 25,5 cm x 19,5 cm. Podobnie jak „jedynka„, DOUBLE jest wyposażona w system szybkiej wymiany głowic drukujących oraz ceramiczny stół roboczy. Dodatkowo producent wprowadził możliwość jego samodzielnej wymiany. Głowice są automatycznie pozycjonowane względem stołu roboczego dzięki autokompensacji. Do komunikacji wykorzystywany jest panel LCD o przekątnej ekranu 4,3”.

3DGence DOUBLE jest obsługiwane przez autorskie oprogramowanie 3DGence Slicer. Ustawienia druku 3D mogą zostać dobrane w oprogramowaniu m.in. na podstawie oczekiwanej jakości wizualnej czy wytrzymałości modelu. Software zawiera opcje do zaawansowanej edycji profili materiałowych. Na chwilę obecną dostępne są cztery domyślne profile:

  • PLA+BVOH
  • PET+BVOH
  • PP+HIPS
  • NYLON+HIPS

Urządzenie ma możliwość drukowania z dowolnego materiału dostępnego na rynku, po ustawieniu własnych profili w oprogramowaniu. Niezależnie od tego, 3DGence rozpoczyna współpracę z renomowanym producentem filamentów – Verbatim, który jest dostawcą filamentu PLA czy BVOH wykorzystywanego przez drukarkę 3D.

Cena urządzenia to 13.000 PLN netto (15.990 PLN brutto). 3DGence chwali się, że pierwsze modele DOUBLE znalazły już nabywców w Wielkiej Brytanii i Francji.

W dniu premiery – 15 marca br. odbędzie się webinarium poświęcone nowemu urządzeniu. Podczas wydarzenia każdy z uczestników będzie miał możliwość zadawania pytań. Dodatkowo, uczestnicy webinarium będą mogli skorzystać z promocyjnej oferty – do pierwszych pięciu zamówionych drukarek 3D zostanie dołączony darmowy zestaw filamentów o wartości 500 PLN (1 kg PLA, 0,75 kg Nylon, 0,5 kg Fiberflex). Współorganizatorem wydarzenia jest firma Procad – jeden z czołowych dostawców oprogramowania CAD wspomagającego proces projektowania. Do wydarzenia można dołączyć na stronie internetowej.

Drukarka 3D będzie też prezentowana na żywo podczas zbliżających się targów Dni Druku 3D w Kielcach w dniach 10-12 kwietnia 2018 r.

3DGence zadebiutowało na rynku w 2014 roku. Jest laureatem aż 9 Nagród Branżowych CD3D (drugi najlepszy wynik w historii plebiscytu), w tym nagród głównych w kategoriach Najlepsza Nowa Polska Firma 2014 Roku oraz Najlepsza Nowa Drukarka 3D 2016 Roku (model 3DGence Industry F340). Należy do Grupy MSG – jednej z największych grup kapitałowych w Centralnej i Wschodniej Europie.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like