Desktopowe Drukarki 3DNews

CEO Markforged zaprzecza zarzutom postawionym przez Desktop Metal

W zeszłym tygodniu branżę druku 3D obiegła informacja, że Desktop Metal pozywa Markforged za bezprawne używanie ich patentów technologicznych. Obiektem sporu jest Metal X, urządzenie od Markforged, pozwalające na addytywną produkcję detali w autorskiej technologii ADAM – według Desktop Metal rozwiązania wdrażane przez firmę w dużej mierze inspirowane są ich pomysłami. Co na to Markforged?

Kilka dni temu Markforged w odpowiedzi na postawione oskarżenia przedstawił swoje stanowisko – w krótkim liście otwartym, umieszczonym na oficjalnym blogu firmy Greg Mark, CEO Markforged, kategorycznie zaprzecza wszelkim zarzutom. Założyciel przedsiębiorstwa określa oskarżenia postawione przez Desktop Metal jako zbyt daleko idące i zapewnia, że sprawa będzie dalej toczyć się w formie postępowania sądowego.

Deklaracja CEO Markforged to jednoznaczny sygnał, że firma nie ma zamiaru składać broni w sporze, w którym stawką jest jej przyszłość. Przypomnijmy – Desktop Metal oskarżył Markforged o bezprawne korzystanie z ich patentów związanych m.in. z „autorską” metodą usuwania podpór, która według Desktop Metal wydaje się być bardzo podobna do stworzonego przez nich rozwiązania. Z tego tytułu zażądał odszkodowania w formie finansowej (zadośćuczynienie wynikające z bezprawnego korzystania z patentów czy poniesienie kosztów sądowych oraz prawnych), jednak to nie koniec.

Dodatkowo, jeśli Desktop Metal dowiedzie swojej racji, Markforged będzie zobowiązany do zaprzestania dalszego korzystania z opatentowanych procesów, czyli zatrzymania produkcji oraz wycofania z rynku urządzeń bazujących na wspomnianych patentach (mowa przede wszystkim o  Metal X).

Jednym z obiektów sporu jest system łatwego usuwania podpór, polegający na nakładaniu warstwy niespajanego materiału pomiędzy support a właściwy detal

Greg Mark przytaczając przykład autorskiej drukarki 3D, pozwalającej na wytwarzanie wytrzymałych elementów z włókna węglowego, zaręcza, że Metal X jest jedynie naturalną ewolucją wcześniejszej platformy. Niestety, nie sposób uniknąć wrażenia, ze przedstawione przez Desktop Metal zarzuty mogą mieć pokrycie w rzeczywistości, będąc tym samym dowodem w sprawie tzw. szpiegostwa przemysłowego.

Co prawda CEO Markforged zapowiedział wszczęcie własnego postępowania sądowego – a może jednak firmom uda się dojść do porozumienia? Nie pozostaje nic innego, jak bacznie śledzić kolejne kroki podejmowane zarówno przez Desktop Metal jak i Markforged.

ZOBACZ: Markforged oskarżony o bezprawne korzystanie z patentów Desktop Metal

Źródło: markforged.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like