Grupa naukowców z Sheikh Zayed Institute for Pediatric Surgical Innovation w Children’s National Health System oraz badacze z University of Maryland wydrukowali niedawno model łożyska z żywych komórek. Posłuży on w walce ze śmiertelnym schorzeniem jakim jest nadciśnienie tętnicze w ciąży.  To bardzo groźnie powikłanie, które pojawia się w ostatnich stadiach ciąży i jest zagrożeniem życia zarówno dla matki, jak i dla płodu. Problem ten dotyka ok. 8% ciężarnych. Niestety wiedza na jego temat nie jest dostateczna, a najczęściej jedynym ratunkiem jest przedwczesny poród.

Model ten może pomóc w odkryciu, co jest przyczyną nadciśnienia w ciąży. Pozwoli też ocenić skład komórkowy i funkcje organu. Wydruk został wykonany poprzez nakładanie kolejnych warstw żywych komórek, co pozwala na przeprowadzenie wymiernych testów i obserwacji, które ułatwią zrozumienie różnych zaburzeń łożyska i opracowanie metod ich leczenia.

Naukowcy uznali na podstawie badań, że czynnikiem decydującym o pojawieniu się nadciśnienia tętniczego w czasie ciąży, jest migracja trofoblastu, czyli warstwy komórek zewnętrznych błony płodowej, odpowiedzialnej za tworzenie się łożyska oraz transportowane przez nie substancje odżywcze. Wydrukowany w 3D model pozwolił na obserwację migracji oraz wpływ wzrostu naskórka na ten proces. Jak się okazało, jest on korzystny dla trofoblastu. Informacja ta posłuży grupie naukowców w opracowywaniu metod leczenia nadciśnienia.

3d-bioprinted-placenta-model-could-be-key-treating-preeclampsia-2

Brakowało nam modeli łożysk. Badania na zwierzętach często prowadzą do błędów, ponieważ proces formowania się łożyska przebiega u nich inaczej i w dużej mierze zależy od gatunku. Prowadzenie podobnych badań na matkach bywa często niemożliwe z punktu widzenia etyki, bądź prawa, dlatego potrzebowaliśmy nowego rozwiązania.

Dr. Peter C. Kim, ordynator Sheikh Zayed Institute for Pediatric Surgical Innovation at Children’s National Health System

Model łożyska stworzony dzięki drukowi 3D umożliwi naukowcom dalszą pracę badawczą. Zamierzają oni tworzyć kolejne modele, które chcą wykorzystać do opracowywania metod leczenia innych schorzeń łożyska takich jak np. przyrośnięcie łożyska czy łożyska przodującego. Pozwolą one uratować życie matek i dzieci.

Szpital Sheikh Zayed Institute for Pediatric Surgical Innovation w Children’s National Health System powstał w 2010 dzięki dotacji rządu Abu Dhabi w wysokości 150 milionów dolarów.

Źródło: http://pubs.acs.org/ i http://www.3ders.org/
Grafika przewodnia: http://pl.freeimages.com

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Może cię również zainteresować

    Więcej w News