Pierwsze, co przychodzi na myśl, kiedy myślimy o papierze, to fakt, że jest on wykonany z celulozy – naturalnego polimeru, który jest głównym składnikiem ścian komórek roślinnych. Większość papieru jest wytwarzana z drzew, choć niektóre gatunki papieru mogą być wykonane z innych rodzajów roślin, takich jak bambus i konopie. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, ile tak naprawdę kosztuje jego produkcja? Około 24 drzew jest potrzebnych do stworzenia 1 tony papieru, które muszą zostać ścięte i przetworzone w skomplikowanym procesie, który dodatkowo zużywa ogromne ilości wody, która jest nieodwracalnie skażona używanymi chemikaliami.

Produkcja papieru to nie tylko wycinka drzew. Jest to proces, który obejmuje również „rozdrabnianie” drzew na miazgę, a następnie jej wybielanie za pomocą chloru lub substancji utleniających, aby usunąć wszelkie pozostałe zanieczyszczenia i nadać papierowi jego charakterystyczną biel. Następnie miazga jest formowana i suszona, a na końcu dodatkowo prasowana i wygładzana, aby poprawić jej wygląd i jakość powierzchni. Ten proces zużywa dużo energii, a używane chemikalia są toksyczne i przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza i wody.

Pomimo tych obaw, wiele osób nadal uważa, że papier jest „zielony”, ponieważ jest w 100% recyklingowalny. Jednak aby zrekompensować wpływ produkcji papieru na środowisko, torba papierowa musiałaby być używana co najmniej 3 razy. Niestety, torby papierowe nie są na tyle trwałe, aby mogły być używane do 3 razy i najczęściej kończą swój żywot po pierwszym użyciu. Ponadto są cięższe, mniej wytrzymałe i nie nadają się do użytku w deszczu lub przy wysokiej wilgotności.

Z drugiej strony, produkcja i transport papieru generują więcej zanieczyszczeń niż plastik. Według dokumentu opublikowanego w 2011 roku przez Zgromadzenie Irlandii Północnej, na każdą ciężarówkę załadowaną plastikowymi torbami, przypada aż siedem ciężarówek z taką samą ilością toreb papierowych.

Czy to oznacza, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z papieru na rzecz plastiku? Oczywiście nie! Plastikowe torby są głównie wykonane z etylenu, który jest tak zwanym „nieśmiertelnym plastikiem” – produktem ubocznym produkcji ropy naftowej. Nie ulega on biodegradacji w naturalnym środowisku, ale rozkłada się do formy mikroplastiku, który jest jednym z największych problemów i wyzwań cywilizacyjnych dzisiejszego świata.

Alternatywą mogą być bioplastiki – materiały oparte na naturalnych surowcach, takie jak skrobia termoplastyczna, które ulegają rozkładowi w naturalnym środowisku bez jego zanieczyszczenia. Oczywiście, nie są one idealne – rozkład organiczny również ma wpływ na wzrost emisji CO2, a gleba, w której kompostuje się bioplastik, nie powinna być wykorzystywana do upraw rolnych.

Podsumowując, produkcja papieru nie jest tak „zielona”, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości, papier i tektura nie powinny być automatycznie postrzegane jako ekologiczne rozwiązania, ponieważ ich produkcja jest bardzo inwazyjna dla środowiska. Przy wyborze materiału ekologicznego, warto spojrzeć na tę kwestię w szerszym kontekście i nie ulegać stereotypom czy powszechnym wyobrażeniom na ten temat.

Źródło: www.greenfill3d.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like