Ekologia i ochrona środowiska to ostatnio gorący temat – rosnąca świadomość ludzi na temat zgubnego wpływu zatrważającej ilości plastiku produkowanego każdego dnie skłania do refleksji. Naukowcy, starając się badać wpływ kolejnych gałęzi przemysłu na stan naszej planety wzięli pod lupę technologię druku przestrzennego. I to nie byle jacy naukowcy – zespół badawczy składa się z osób pracujących na renomowanych uczelniach, m.in. MIT, Yale czy Uniwersytecie Nottingham.

W publikacji jednego z naukowców zaangażowanego w wspomniany projekt druk 3D określa się jako „zieloną technologię (org. green technology) z kilku względów, m.in. dlatego, że pozwala na łatwe wykorzystywanie materiałów pochodzących z recyklingu. Co więcej, druk 3D jako metoda addytywna cechuje się o wiele niższym współczynnikiem masy odpadów do objętości tworzonego detalu niż w substraktywnych metodach wytwarzania (więcej o zagadnieniu odpadów w druku 3D znajdziecie tutaj).

Niejednokrotnie pisaliśmy również o tym, że druk 3D może zmienić oblicze współczesnej logistyki, redukując zarówno koszty magazynowania (np. części zamiennych) jak i transportu – detal może zostać wykonany niemal od ręki w dowolnym miejscu wyposażonym w drukarkę 3D, nie tylko w zakładzie produkcyjnym.

Oczywiście, obok licznych zalet technologia ma również wady – mowa tu o konieczności tworzenia podpór, których ponowne przetworzenie jest na tyle czasochłonne, że niewielu użytkowników decyduje się na ich recykling. Dodatkowo, rozpowszechnienie się domowego druku 3D w technologii FDM prowadzi do  „dramatycznego wzrostu ilości produktów konsumpcyjnych”. Pod tym hasłem kryją się wszelkie, mniej lub bardziej użyteczne wydruki – figurki, etui na telefony czy prototypy, których wytwarzanie nigdy nie było aż tak łatwe.

Równocześnie prowadzone są osobne badania na temat mikroskopijnych cząstek, które emitowane są do powietrza podczas druku 3D. Odpowiedzi na to pytanie szukali już inni naukowcy – o wynikach ich badań przeczytacie tutaj.

Jaka jest konkluzja naukowców? Druk 3D użyty do odpowiednich, specyficznych aplikacji może okazać się rozwiązaniem lepszym dla środowiska niż konwencjonalne metody wytwórcze. Niemniej jednak, technologie przyrostowe nadal traktowane są jako uzupełnienie metod substraktywnych, a ilość potencjalnych ulepszeń i innowacji w technologiach druku 3D jest ogromna. Według badaczy, najważniejsze jest zwiększenie ilości prowadzonych badań, dotyczących m.in. wpływu na środowisko sposobu wytwarzania oraz przetwarzania materiałów do druku 3D, a także zarządzania generowanymi odpadami.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D