voxeljet i Parastruct z powodzeniem wykorzystały druk 3D metodą Binder Jetting do zbadania możliwości przetwarzania materiałów odpadowych budowlanych pochodzących z recyklingu – biogenicznych i mineralnych. Technologia wykorzystywania materiałów i spoiw firmy Parastruct w pełni nadaje się do recyklingu i może zmniejszyć zużycie zasobów pierwotnych nawet o 90%, minimalizując jednocześnie koszty ich utylizacji. Następnym krokiem jest dalszy rozwój technologii we współpracy z partnerami zajmującymi się tworzeniem form do zastosowań związanych z odlewaniem na zimno i laminowaniem.

W ramach wstępnej weryfikacji koncepcji voxeljet AG i Parastruct GmbH pomyślnie przetestowały druk 3D nadających się do recyklingu materiałów resztkowych z branży budowlanej. W tym celu wykorzystano technologię druku 3D Binder Jetting firmy voxeljet. Badanym materiałem był zestaw materiałów Ecomould firmy Parastruct GmbH. Zestaw składający się z biogennych pozostałości poprodukcyjnych z branży budowlanej oraz spoiwa mineralnego, który został opracowany przez austriacki start-up. Dzięki natryskiwaniu spoiwa Ecomould może być stosowany do produkcji kształtek nadających się do odlewania na zimno betonu i ceramiki do obiektów wyposażenia wnętrz lub do procesów laminowania. Materiał Ecomould został przetestowany na VX200 firmy voxeljet – systemie druku 3D opracowanym specjalnie do celów badawczo-rozwojowych.

Parastruct GmbH to austriacka firma oferująca zrównoważone rozwiązanie w zakresie produkcji form nadających się do recyklingu przy użyciu opracowanej technologii i zestawu materiałów Ecomould. Oczekuje się, że rynek recyklingu nadwyżek materiałów będzie rósł w tempie 7–9% rocznie do 2025 r.1. Rosnące zobowiązania prawne i wymagania klientów w ramach strategii społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) zwiększają zainteresowanie i popyt na zrównoważone rozwiązania o wartości dodanej. Parastruct wykorzystuje druk 3D do ponownego wprowadzenia do procesu tworzenia wartości niewykorzystanych materiałów mineralnych, takich jak odpady produkcyjne z branży budowlanej, oraz zasobów biogennych, takich jak mączka drzewna czy trociny.

Firmy mogą poczynić potencjalne oszczędności, eliminując koszty utylizacji, które mogą sięgać nawet 75–100 euro/t w przypadku odpadów budowlanych i 70–180 euro/t w przypadku drewna, a także zmniejszając wydatki na zasoby w celu optymalizacji ogólnej rentowności. Ecomould może pomóc w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju, szczególnie w świetle bardziej rygorystycznych wytycznych, takich jak Zielony Ład UE. Ecomould charakteryzuje się znacznie niższym śladem CO² w porównaniu z konwencjonalnie produkowanymi formami z żywicy piaskowo-fenolowej, emitując -108,3 kg CO² na 1m² powierzchni formy.

Formy wyprodukowane w ramach Ecomould można rozdrobnić i ponownie wykorzystać jako materiał cząsteczkowy w druku 3D. Jako wykończenie można zastosować powłokę z tworzywa sztucznego, którą można usunąć po zakończeniu okresu użytkowania. To drugie zastosowanie materiału Ecomould jeszcze bardziej zmniejsza ślad węglowy.

Technologia druku 3D binder jetting firmy voxeljet idealnie nadaje się do przetwarzania Ecomould ze względu na fakt, że drukarki 3D voxeljet są systemami typu open source, których parametry drukowania można elastycznie dostosowywać do różnych zestawów materiałów. Dodatkowo voxeljet oferuje szeroką gamę drukarek, obecnie w rozmiarach do 4 x 2 x 1 m, co zapewnia łatwe skalowanie wyników Ecomould do większych, bardziej produktywnych drukarek 3D.

Źródło: materiały prasowe voxeljet

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like