Drukujemy największego Orła Białego – wspólna inicjatywa CD3D i Monkeyfab!

2

Gdy na początku września opublikowałem artykuł o planach wydrukowania na drukarkach 3D największego herbu Ukrainy, nasz stały czytelnik – Łukasz Czuba podsunął nam na Facebooku ciekawą myśl: dlaczego mielibyśmy być gorsi od naszych wschodnich sąsiadów? Może warto byłoby spróbować osiągnąć coś jeszcze bardziej okazałego? Po krótkiej rozmowie z Anną, opracowaliśmy niezwykle oryginalny plan: skoro Ukraińcy planują druk 3D swojego godła na wysokość 120 cm, my wydrukujemy naszego Orła Białego jeszcze większego – dokładnie na 1,5 metra! Tym bardziej, iż nadarza się ku temu fantastyczna okazja – 11 listopada będziemy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości, a dwa tygodnie później spotkamy się na 3D Show Printer & Scanner w Warszawie. Do współpracy zaprosiliśmy firmę Monkeyfab, która zgodziła się podjąć kompleksowej realizacji zadania. Prace już trwają i wkrótce będziemy mogli zaprezentować Wam jej pierwsze efekty!

Monkeyfab ma dość spore doświadczenie w realizacji tego typu „patriotycznych” projektów. W sierpniu ekipa braci Twardo zasłynęła skanowaniem 3D i drukiem 3D pomnika Małego Powstańca, o czym pisały największe serwisy na świecie, z TechCrunchem na czele. Gdy zaproponowałem Pawłowi Twardo współpracę przy tym projekcie – zgodził się bez wahania.  Model Orła jest już zeskanowany i przygotowany do druku 3D, wydrukowano również jego wstępne wersje w pomniejszeniu (swoiste „szkice„) aby sprawdzić, czy druk 3D przebiega zgodnie z założeniami, a jeśli nie – to gdzie go poprawić. Ostateczny model zostanie wydrukowany w kilkunastu częściach, które zostaną następnie sklejone tworząc monumentalny wydruk.

Wydrukowany Orzeł Biały zostanie zaprezentowany 11 listopada, jednakże szczegóły nie są jeszcze znane. Z pewnością będzie go można za to obejrzeć na żywo podczas listopadowych targów 3D Show Printer & Scanner w auli głównej Politechniki Warszawskiej. Prezentacja Orła będzie jedną z licznych atrakcji, jakie będą miały tam miejsce.

3D Show - Printer and Scanner 03

A skoro już przy warszawskich targach jesteśmy, to warto wspomnieć, iż szykuje się tam naprawdę wielka impreza. Do tej pory swój udział potwierdziło blisko 50 firm z branży druku 3D. Sponsorami tytularnymi są 3D Lab – oficjalny reseller maszyn 3D Systems w Polsce oraz Materialise z Wrocławia. Do tej dwójki ma wkrótce dołączyć kolejna znana marka. Na evencie odbędzie się pokaz nowego modelu Warszawy, o czym wspominałem już we wcześniejszym artykule, zaplanowanych jest również wiele konkursów i niespodzianek. Jedną z nich będzie… osoba prowadząca cały event 🙂 Całość imprezy będzie rejestrowana dronem DJI Phantom 2 Vision.

Na koniec ważna informacja dla potencjalnych wystawców: w tym tygodniu kończy się czas nadsyłania zgłoszeń. Od przyszłego tygodnia będą one przyjmowane tylko na podstawie indywidualnych zgłoszeń, bez gwarancji otrzymania wolnego miejsca. Zainteresowanie eventem jest ogromne, dlatego w imieniu organizatorów wszystkich jeszcze się wahających zachęcamy do mobilizacji…

Grafika Orła Białego: wikimedia.org

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.