Google Maps to jedno z najpopularniejszych narzędzi Google, bez którego większość osób na świecie (oczywiście tych z dostępem do internetu) nie wyobraża sobie już życia. Holenderski startup Elevated Graphis postanowił je wykorzystać w celach komercyjnych, tworząc przy ich pomocy wydruki 3D dowolnego obszaru świata. Uruchomił w tym celu specjalną aplikację webową o nazwie ElevatedMaps, gdzie każdy użytkownik może dosłownie za pomocą kilku kliknięć zamówić sobie wydruk mapy określonego zakątka świata. Pomysł nie jest specjalnie nowy czy oryginalny (w 2013 roku opisywałem podobny projekt norweskiej firmy Bengler), jednakże to co czyni go unikalnym to przede wszystkim wykorzystanie technologii… druku 2.5D!

Technologia druku 2.5D została opracowana przez firmę Océ Technologies BV należącą do Canona. Polega na nakładaniu kolejnych warstw za pomocą specjalnych atramentów, o nieskończonej ilości kolorów oraz ich odcieni. Ilość warstw jest dość ograniczona (tak wynika przynajmniej z przejrzenia zdjęć kilkudziesięciu wydruków jakie znalazłem w sieci), jednakże to w zupełności wystarcza na stworzenie przestrzennych map. Twórcy ElevatedMaps – Holendrzy Daan de Haan i Jannie Schmitz, są pierwszymi osobami na świecie, którym pozwolono skorzystać z tej niezwykłej i nowatorskiej technologii.

Jeśli chodzi o samą aplikację, to trudno aby była ona łatwiejsza w obsłudze. W oknie Google Mapy wystarczy wpisać tylko pożądany adres, wybrać jeden ze stylów kolorystycznych (tradycyjny, vintage, nocny, minimalistyczny, kolorowy) oraz wybrać rozmiar wydruku z trzech dostępnych opcji (20 x 20 cm, 35 x 35 cm, 50 x 50 cm). Istnieje też opcja renderu wybranej mapy (który nota bene jest dość słaby…).

ElevatedMaps 01

Ceny wydruków kształtują się następująco: 107,95 € za najmniejszy rozmiar, 235,95 € za średni oraz 393,25 € za największy.

ElevatedMaps 02

Chociaż temat wydaje mi się dość ciekawy, ma raczej stosunkowo ograniczony zasięg jeśli chodzi o popularność. Poza aspektem dekoracyjnym, raczej nie będzie miał większego zastosowania użytkowego – a to za sprawą ograniczonej wysokości wydruków. Mimo wszystko dużo ciekawsze byłby w pełni trójwymiarowe bryły oferowane chociażby przez wspomnianych we wstępie Norwegów, z tym że w grę musiałyby wchodzić wtedy zupełnie inne technologie (CJP lub druk 3D z papieru MCora), a do generowania modeli należałoby zaprząc bez porównania bardziej zaawansowane narzędzie Google w postaci Earth.

Źródło: www.elevatedmaps.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w News